XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Elektrociepłownia Orlenu z nową instalację odsiarczania

Elektrociepłownia Orlenu z nową instalację odsiarczania
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W zakładowej elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku trwa rozruch technologiczny nowej instalacji odsiarczania spalin (IOS). Jej uruchomienie, planowane z końcem tego roku, umożliwi oczyszczanie niemal w 100 proc. emisji spalin z kotłów elektrociepłowni.

IOS została wybudowana w niespełna trzy lata. Koszt tego przedsięwzięcia to ponad 410 mln zł. Jest ono częścią realizowanego przez płocki koncern od 2010 r. programu inwestycji ekologiczno-energetycznych - poinformowała w piątek spółka, odpowiadając na pytania PAP, dotyczące inwestycji. Nowa instalacja zapewni ograniczenie emisji SO2 na poziomie wymaganym od 2016 r. przez Unię Europejską.

Położona na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Płocku zakładowa elektrociepłownia PKN Orlen, która pracuje w systemie olejowo-gazowym, jest największym tego typu obiektem w Polsce i jednocześnie jednym z największych w Europie. Jej łączna moc elektryczna wynosi 345 MWe, a łączna moc cieplna to 2149 MWt. Elektrociepłownia, oprócz zasilania instalacji zakładu głównego płockiego koncernu, dostarcza również ciepło na potrzeby miasta.

Jak podkreślił PKN Orlen, w nowo wybudowanej IOS "zastosowano najbardziej sprawdzoną na świecie technologię mokro-wapienną, służącą do odsiarczania spalin z kotłów opalanych ciężkim olejem opałowym". Według płockiego koncernu, wybrane rozwiązania technologiczne w zakresie odsiarczania spalin z kotłów energetycznych umożliwią spółce spełnienie obowiązujących od 2016 r. wymogów dyrektywy Unii Europejskiej w zakresie emisji SO2 na poziomie 50-200 mg/m3, czyli ponad 8-krotnie niższym niż przewidują obecne normy środowiskowe.

"Zakończenie rozruchu IOS pod koniec tego roku spowoduje oczyszczanie niemal w 100 proc. emisji spalin z kotłów elektrociepłowni" - podkreślił PKN Orlen. Spółka zapowiedziała, że emitowane dotychczas związki siarki, będą tam wykorzystane do produkcji gipsu, o jakości odpowiadającej parametrom gipsu naturalnie występującemu w środowisku. Oprócz ograniczenia emisji SO2, dzięki nowej instalacji zmniejszy się też znacząco, na poziomie 70-80 proc., emisja tlenków azotu i pyłów.

Według PKN Orlen, proces przyłączenia kotłów zakładowej elektrociepłowni do IOS, a także jej rozruch, to "bezprecedensowe wydarzenie w polskiej energetyce", ze względu na jednoczesne utrzymanie ciągłości produkcji pary i energii elektrycznej. W międzyczasie zmodernizowano sześć kotłów, a prace modernizacyjne prowadzone były w sposób ciągły zarówno w okresie zimowym, jak i letnim.

W ramach prowadzonego od 2010 r. w PKN Orlen programu inwestycji ekologiczno-energetycznych, wybudowano tam m.in. kocioł o mocy 300 MWt oraz zmodernizowano pompownię paliw. Do końca 2017 r. płocki koncern planuje wybudować nowy turbozespół TG7, który - jak zapowiada spółka - zwiększyć ma "potencjał produkcji energii elektrycznej oraz poprawi efektywność jej wytwarzania". Wcześniej PKN Orlen informował, że nowy turbozespół w tamtejszej zakładowej elektrociepłowni będzie posiadał moc 70 MWe, wytwarzając energię elektryczną w kogeneracji z ciepłem w parze.

Z początkiem września na terenie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w PKN Orlen w Płocku rozpoczęła się budowa bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens.

Nowy blok energetyczny powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie zakładowej elektrociepłowni płockiego koncernu. Ma rozpocząć pracę na przełomie 2017 i 2018 r., zapewniając m.in. dostawy energii elektrycznej zarówno na potrzeby zakładu głównego spółki, jak również dostawy na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego. Jak zapewnia Siemens, będzie to najwydajniejszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej zespół energetyczny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elektrociepłownia Orlenu z nową instalację odsiarczania

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!