PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Europejskie organizacje branżowe: biopaliwa nie wpływają na ceny żywności

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
18-07-2013 19:09
Europejskie organizacje branżowe: biopaliwa nie wpływają na ceny żywności
Fot. Archiwum

Europejska branża biopaliwowa uważa, że wpływ biopaliw pochodzenia roślinnego na wzrost cen płodów rolnych jest demonizowany przez krytyków tego przemysłu. Przedstawiła więc prezydencji litewskiej własne stanowisko.

Krajowa Izba Biopaliw informuje, że trzy europejskie stowarzyszenia reprezentujące łańcuch wytwórczy biodiesla tj : Europejski Sojusz Roślin Oleistych (EOA), Europejska Federacja Przemysłu Olejarskiego i Pasz Białkowych (FEDIOL) oraz Europejska Rada Biodiesla (EBB) przedstawiły prezydencji litewskiej własne stanowisko w sprawie zmiany polityki biopaliwowej. Apelują w nim o odrzucenie proponowanego przez Komisję Europejską (KE) obowiązku stosowania współczynnika ILUC oraz ograniczenia do 5 proc. wskaźnika wykorzystania biopaliw I generacji w transporcie do 2020 r. (produkowanych z roślin spożywczych).
Organizacje podkreślają, że nie istnieją podstawy naukowe przemawiające za stosowaniem wskaźnika ILUC. Ich zdaniem propozycja dotycząca włączenia emisji gazów cieplarnianych, powodowanych jakoby przez pośrednią zmianę użytkowania gruntów, opiera się na teoretycznym modelu podlegającym zmianom w zależności od przyjętych założeń, a sama komisja przyznaje, że propozycja ta zawiera szereg wątpliwości. Ponadto, brak wiarygodnych podstaw naukowych dla ILUC jest również głównym powodem, dla którego nie powinien zostać wprowadzany 5 proc. limit dla produkcji biopaliw I generacji.

Branża przypomina, że prawo unijne przyjęte zaledwie 4 lata temu promowało inwestycje w produkcję biopaliw, co wpłynęło na stworzenie około 220 tys. miejsc pracy. Radykalna zmiana polityki Unii Europejskiej (UE) w ciągu zaledwie czterech lat zagraża zarówno samym inwestycjom jak i miejscom pracy. Zapotrzebowanie na biodiesel wytwarzany na bazie olejów roślinnych w ramach UE generuje dodatkowo ponad 13 mln ton pasz wysokobiałkowych. Obecnie Unia Europejska produkuje jedynie 30 proc. białka paszowego, które konsumuje. Ustanowienie współczynników ILUC oraz limitu na produkcję konwencjonalnych biopaliw może skutkować spadkiem produkcji rzepaku o 70 proc., co musiałoby być skompensowane jeszcze większym importem białka.

Organizacje branżowe zwracają również uwagę, że wpływ polityki UE w obszarze biopaliw na rynek spożywczy jest świadomie przerysowywany przez krytyków biopaliw. Bank Światowy wskazuje bowiem, że ceny ropy naftowej są odpowiedzialne w uśrednieniu za około 74 proc. podwyżek cen surowców rolnych. Kolejne istotne przyczyny podwyżek cen to wahania kursów walut (10 proc.) i wykorzystanie zasobów (6 proc.).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 374 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP