PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy LPG protestują przeciwko wysokości opłaty zapasowej

Autor: wnp.pl (PA)
04-12-2014 11:12
Firmy LPG protestują przeciwko wysokości opłaty zapasowej

Przedsiębiorcy z sektora LPG alarmują, że w ten sposób koszty branży związane z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych wzrosną z 60-64 mln zł w 2014 roku do nawet 276 mln zł w roku przyszłym.

fot. Fotolia

Ministerstwo Gospodarki chce, żeby stawka opłaty zapasowej za magazynowanie gazu płynnego w 2015 roku wynosiła 99 zł za tonę, podczas gdy w przypadku pozostałych paliw ma to być 43 zł za tonę ekwiwalentu ropy. Zdaniem branży gazu płynnego to zdecydowanie za dużo.

Projekt rozporządzenia resortu gospodarki w sprawie określenia stawek opłaty zapasowej zakłada, że stawka opłaty zapasowej obowiązującej w 2015 roku ma wynieść 43 zł za tonę ekwiwalentu ropy oraz 99 zł za tonę LPG.
Ministerstwo przewiduje, że Fundusz Zapasów Agencyjnych, z którego Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) ma finansować zapasy obowiązkowe, powinien uzyskać w 2015 roku wpływy z opłaty zapasowej w wysokości ok. 810 mln zł, z czego około 620 mln zł ma pochodzić z opłaty za paliwa tradycyjne, a ok. 190 mln zł z opłaty za gaz płynny.

Przy wyliczaniu powyższych kosztów założono, że cena jednej baryłki ropy naftowej w 2015 r. kształtować się będzie na poziomie ok. 90 USD, natomiast wartość kursu dolara amerykańskiego do złotego na poziomie 3,40 zł.

Ilości paliw stanowiących podstawę do wyliczenia opłaty zapasowej oszacowano na podstawie danych z dziewięciu miesięcy 2014 r. i pomniejszono je odpowiednio o ilości szacowanych odliczeń (w tym ok. 930 tys. ton z tytułu dodawanych biokomponentów oraz ok. 450 tys. ton paliw wyprodukowanych z ropy krajowej). Tak obliczone ilości wynoszą ok. 14,5 mln ton paliw tradycyjnych przeliczonych na ekwiwalent ropy oraz ok. 1,9 mln ton gazu płynnego (LPG). Stawka opłaty zapasowej jest wynikiem podzielenia wymaganych wpływów, jakie Agencja powinna osiągnąć w związku z realizacją zadań ustawowych, przez ilości paliw stanowiących podstawę wyliczenia opłaty.

Przedsiębiorcy z sektora LPG alarmują, że w ten sposób koszty branży związane z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych wzrosną z 60-64 mln zł w 2014 roku do nawet 276 mln zł w roku przyszłym.

- Tymczasem łączny zysk w całej branży na pewno nie przekracza 200 mln zł. Takiego wzrostu kosztu branża LPG nie jest w stanie sfinansować i przerzuci go bezpośrednio na klientów. W konsekwencji tylko sektor gazu płynnego będzie miał w wyniku wejścia w życie nowych przepisów o zapasach pogorszone warunki funkcjonowania - mówi Andrzej Olechowski, dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP). - Rozumiemy zmianę systemu i konieczność implementacji unijnej dyrektywy, ale dlaczego mamy współfinansować koszty tej zmiany systemu niemal w jednej czwartej, podczas gdy zapasy obowiązkowe dla gazu płynnego stanowią 2-4 proc. wszystkich zapasów obowiązkowych - dodaje.

Jego zdaniem optymalnie byłoby, gdyby opłata zapasowa dla LPG była taka sama jak dla innych paliw, choć i wówczas koszty sektora wyraźnie by wzrosły. Obecnie firmy z branży płacą za tzw. usługę biletową około 26-30 zł za m sześc. gazu.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP