PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy paliwowe alarmują: spada sprzedaż paliw, rosną szara strefa i straty

Autor: wnp.pl (Anna Bytniewska)
08-10-2012 12:54
Firmy paliwowe alarmują: spada sprzedaż paliw, rosną szara strefa i straty
Fot. Fotolia

Według Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego nielegalny obrót paliwami może w tym roku uszczuplić budżet państwa o 3 mld zł. Sytuację pogorszy nowe prawo energetyczne.

Firmy paliwowe zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) zwróciły się do premiera Donalda Tuska o podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia szarej strefy w obrocie paliwami płynnymi. W liście do szefa rządu, zwracają uwagę na znaczny spadek konsumpcji paliw w Polsce postępujący od początku 2012 r. Według wstępnych szacunków po ośmiu miesiącach 2012 r. popyt na trzy główne gatunki paliw silnikowych spadł do poziomu 95 proc. wielkości z roku ubiegłego (olej napędowy - 93 proc., benzyna - 96 proc., LPG - 103 proc.). Według POPiHN spowoduje to spadek wpływów do budżetu państwa, które - z tytułu VAT, akcyzy i opłaty paliwowej - w 2011 r. wyniosły około 55 mld zł, czyli kilkanaście procent całości dochodów podatkowych budżetu i jednocześnie prawie połowę kwoty potrzebnej do wypłaty emerytur w Polsce.
W opinii branży, oprócz czynników obiektywnych, decydujący wpływ na spadek wielkości legalnego obrotu paliwami ma szara strefa, w wyniku jej działania - według szacunków POPiHN - budżet straci w bieżącym roku około 3 mld zł. Ile tracą same firmy?

- Przygotowujemy szacunkowe dane na ten temat, które wkrótce przedstawimy - mówi Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN.

POPiHN podkreśla, że w sektorze paliw na szarą strefę składają się zarówno działania, będące wprost łamaniem prawa, jak też polegające na wykorzystywaniu luk w prawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Do pierwszej grupy zaliczyć można przede wszystkim wyłudzanie VAT, niepłacenie podatku akcyzowego (wprowadzanie na rynek jako paliwa substancji o innym przeznaczeniu, zwolnionych z podatku akcyzowego, bądź obłożonych niższą stawką podatkową) i opłaty paliwowej, wprowadzanie na rynek paliw z nielegalnych źródeł. Do drugiej grupy należy wykorzystywanie luk w przepisach prawnych dotyczących zapasów obowiązkowych, biopaliw oraz podatku akcyzowego na oleje smarowe.

W związku z funkcjonowaniem szarej strefy pogłębiają się straty legalnie działających podmiotów, co musi wpłynąć na decyzje co do dalszego ich funkcjonowania i inwestowania na polskim rynku.

Firmy skupione w POPiHN wyrażają zdumienie, że w opublikowanym 28 września br. projekcie Ustawy prawo energetyczne znalazły się niekonsultowane z branżą zapisy, likwidujące obowiązek uzyskiwania koncesji na obrót paliwami ciekłymi i uznające tą działalność za działalność regulowaną, a także wyłączające spod reguł działalności regulowanej obrót gazem płynnym poniżej równowartości 10 000 EUR rocznie.

KOMENTARZE (15)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP