Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Firmy paliwowe negatywnie o podatku od sprzedaży

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
03-02-2016 10:32
Firmy paliwowe negatywnie o podatku od sprzedaży
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Branża paliwowa zaapelowała do rządu o uwzględnienie specyfiki handlu paliwami w procesie przygotowywania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej i wyłączenie paliw spod jej obowiązywania.

Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), zrzeszająca największych operatorów krajowego rynku paliw, przekonuje, że proponowane obecnie przez ministra finansów rozwiązania nakładają nieproporcjonalnie duże obciążenia na handel paliwami. Marże w obrocie detalicznym paliwami znajdują się od lat na niskim poziomie - na przestrzeni ostatnich 5 lat wynoszą one dla benzyny i oleju napędowego średnio 2,6 proc. Już obecnie podatki stanowią ponad 50 proc. ceny podstawowych paliw.  W przypadku benzyn stanowią one ok. 55 proc. ceny (akcyza 33 proc., VAT 19 proc., opłata paliwowa 3 proc.), zaś w przypadku oleju napędowego ok. 51 proc. (akcyza 26 proc., VAT 19 proc., opłata paliwowa 6 proc.).
Organizacja wskazuje, że dodatkowe koszty są wynikiem obowiązku realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego (wprowadzanie biopaliw), zapasów obowiązkowych, a także opłat koncesyjnych, środowiskowych i dozorowych. - W tej sytuacji podatek od obrotu detalicznego w przypadku sprzedaży paliw staje się de facto podatkiem od innych podatków i zobowiązań cywilnoprawnych - argumentuje POPiHN. Kilka dni wcześniej podobny apel do rządu wystosowała także Polska Izba Paliw Płynnych, zrzeszająca niezależnych operatorów rynku paliw.

Według branży wątpliwości może też budzić zgodność proponowanych rozwiązań z tzw. dyrektywą horyzontalną, dotyczącą towarów akcyzowych. Dlatego firmy z sektora paliw wnioskują o wyłączenie sprzedaży paliw spod proponowanych rozwiązań - podobnie, jak to ma miejsce w przypadku takich nośników energii jak gaz ziemny czy energia elektryczna.

„Uważamy również, że wprowadzenie podatku w proponowanej formie jest działaniem pomocowym i dyskryminującym z pieniędzy publicznych. Wprowadza on bowiem dyskryminację podmiotów, korzystających z formuły franczyzy, a zarazem pośrednio wspiera generujące małe obroty podmioty, nie działające w sieciach sprzedaży. W ten sposób podatnicy karani są za działania inwestycyjno-rozwojowe. Ponadto w przypadku stacji paliw z reguły umowy z franczyzodawcą dotyczą wyłącznie samego paliwa, a co do zasady nie dotyczą sklepów. Skutkiem objęcia sieci franczyzowych podatkiem może być zatem ich likwidacja” - czytamy w oświadczeniu POPiHN.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP