Francja planuje do 2040 roku zaprzestać wydobycia ropy i gazu

Francja planuje do 2040 roku zaprzestać wydobycia ropy i gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do roku 2040 Francja zaprzestanie wydobycia ropy i gazu na swoich terytoriach, stając się pierwszym krajem świata, który zdecydował się na taki krok - wynika z przestawionego w środę na posiedzeniu rządu projektu ustawy. Ma być ona przyjęta przed końcem roku.

W tym samym roku Francja planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów na benzynę i z silnikami Diesla.

W taki m.in. sposób ma być wdrożony plan prezydenta Emmanuela Macrona, który zapowiedział, że do 2050 roku Francja będzie krajem "neutralnym węglowo", co oznacza, że całość emisji gazów cieplarnianych będzie rekompensowana działaniami na rzecz klimatu.

Krok jest jednak w dużej mierze jedynie symboliczny: Francja produkuje tylko 6 mln baryłek ropy rocznie, co odpowiada 1 proc. zużycia. Nawet po roku 2040 kraj będzie importował i przetwarzał ropę naftową w krajowych rafineriach.

Ale wejście w życie zakazu będzie oznaczało m.in., że koncern Total będzie musiał zaprzestać wydobycia ropy ze złoża Guyane Maritime u wybrzeży Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej. W samej Francji zaś węglowodory wydobywa się w tzw. Basenie Paryskim i Basenie Akwitańskim. Żadna z firm wydobywczych działających na francuskich terytoriach nie skomentowała rządowego projektu ustawy.

Ustawa zakłada, że władze nie będą już wydawały zezwoleń na eksploatację złóż węglowodorów, a przedłużenia obecnie obowiązujących licencji będą wygaszane do roku 2040. We Francji nie wydano dotąd żadnego pozwolenia na wydobycie gazu łupkowego; po wejściu w życie ustawy taka zgoda nie będzie już możliwa.

Zdaniem ministra ekologii Nicolasa Hulot, projekt ustawy jest wyrazem przywiązania Francji do realizacji światowych celów klimatycznych. W ramach tego do 2022 roku Francja ma zaprzestać produkcji energii elektrycznej z węgla i ograniczyć do 50 proc. udział energii jądrowej w zużyciu prądu. Obecnie wynosi on 75 proc. Miejsce atomu mają zająć źródła odnawialne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!