PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Furany - paliwa przyszłości

Autor: paliwa.pl
25-01-2015 09:05 |  aktualizacja: 25-01-2015 08:18
Furany - paliwa przyszłości

Paliwa furanowe, czyli związki będące pochodnymi furanu, zostały określone w "Mapie Drogowej Biopaliw w transporcie" opracowanej przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) jako przyszłościowe biopaliwa, dla których przewiduje się intensywny rozwój technologii produkcji do roku 2050.

Fot. Fotolia

Zapobieganie zmianom klimatycznym, perspektywa wyczerpania się zasobów paliw kopalnych i podwyżki ich cen skłoniły świat do poszukania alternatywnych dróg otrzymywania paliw i chemikaliów. W ciągu ostatnich lat dużą uwagę poświęca się biopaliwom i biochemikaliom, które można pozyskać z szeroko dostępnej biomasy.

Zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie Unii Europejskiej 2009/28/WE, pod pojęciem biomasy należy rozumieć ulegającą biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, jak i ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych i miejskich. Ze względów środowiskowych, logistycznych i ekonomicznych szczególnie atrakcyjnym surowcem do produkcji biopaliw jest biomasa lignocelulozowa, z której przy doborze odpowiednich metody konwersji można otrzymać m.in.: celulozowy etanol, gaz syntetyczny (bio-SG) czy coraz bardziej doceniane paliwa furanowe (ang. Furanics fuel).
Paliwa furanowe, czyli związki będące pochodnymi furanu, zostały określone w "Mapie Drogowej Biopaliw w transporcie" opracowanej przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) jako przyszłościowe biopaliwa, dla których przewiduje się intensywny rozwój technologii produkcji do roku 2050. Obecnie prace nad technologiami ich otrzymywania znajdują się dopiero w fazie badań i rozwoju (rys. 1). Nie dziwi więc fakt, że zespoły badawcze podejmują prace mające na celu opracowywanie nowych, wydajniejszych i bardziej opłacalnych sposobów otrzymywania pochodnych furanu z biomasy.

Lignoceluloza jest polimerem składającym się głównie z trzech frakcji: celulozowej (35-45%), hemicelulozowej (25-40%) i ligninowej (5-25%). Jest to najczęściej występujący rodzaj biomasy, jednakże jej konwersja chemiczna stanowi duże wyzwanie. Z jednej strony obecność lignin w tej biomasie wpływa na jej twardość oraz łączy pozostałe polimery w trwały kompleks, z drugiej strony sprawia, że aby skutecznie przetworzyć lignocelulozę do biopaliw konieczna jest jej obróbka wstępna. Zastosowanie takich metod jak np.: mielenie, wyciskanie, rozdrabnianie, ultradźwięki - redukuje rozmiar substratu, polepsza dostępność powierzchni właściwej substancji bioaktywnych, zmniejsza stopień polimeryzacji i krystalizacji lignocelulozy. W dalszym etapie, z wykorzystaniem np. katalizowanej enzymami hydrolizy, długołańcuchowe polisacharydy (celulozę i hemicelulozę) można przekształcić do cukrów prostych (monosacharydów) - mieszaniny pentoz i heksoz. Dopiero przeprowadzenie dehydratacji (odwodnienia) cukrów prostych daje związki będące pochodnymi furanu, takie jak furfural czy 5-hydroksymetylofurfural (HMF), które stanowią bazę wyjściową do dalszych konwersji w związki, które mogą stanowić samoistne biopaliwa lub biokomponenty. Prace w zakresie opracowywania metod konwersji biomasy lignocelulozowej do furfuralu są prowadzone również przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji, a ich rezultaty zostały już docenione na wielu targach innowacyjności i wynalazczości m. in w Brukseli, Chorwacji, czy Niemczech.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

23 258 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP