XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fuzja Orlenu z Lototsem możliwa?

Fuzja Orlenu z Lototsem możliwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szef komisji skarbu i eks-prezes UOKiK już nie patrzy wilkiem na naftową fuzję. To godne przemyślenia - uważa Tadeusz Aziewicz.

Idea fuzji dwóch krajowych potentatów branży paliwowej, PKN Orlen i Grupy Lotos, ilekroć powraca, budzi emocje analityków giełdowych, polityków i ekspertów. Jeszcze w ubiegłym roku przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, ówczesnej opozycji, wypowiadali się na ten temat raczej nieprzychylnie. Ale świat się zmienia i na koncepcję połączenia polskich firm naftowych cieplej patrzy teraz nawet Tadeusz Aziewicz, gdyński poseł PO i przewodniczący sejmowej komisji skarbu, który osiem lat temu, jako prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), był śmiertelnym wrogiem konsolidacji w tej branży - przypomina "Puls Biznesu".

- Aby odpowiedzieć na pytanie dotyczące prywatyzacji sektora paliwowego, trzeba najpierw rozstrzygnąć strategiczną kwestię dotyczącą modelu rynku paliw ciekłych w Polsce. Wiele razy opowiadaliśmy się za modelem dwubiegunowym, ale świat się zmienia. Jesteśmy w Unii i nasze firmy w coraz większym stopniu stają się częścią rynku globalnego. W tych okolicznościach warto rozważyć różne koncepcje, nie wyłączając żadnej, w tym połączenia Orlenu z Lotosem - mówi Tadeusz Aziewicz w rozmowie z "Pulsem Biznesu".

Szef sejmowej komisji skarbu podkreśla, że ewentualna zgoda na taki model sektora wymagałaby dokładnego przeanalizowania jego skutków dla rynku i pozycji krajowych odbiorców produktów obu paliwowych potentatów oraz innych konsekwencji, również tych związanych z racją stanu.

- Trzeba pamiętać, że obecnie i tak konkurencja między Orlenem a Lotosem wydaje się raczej pozorna. Orlen zawsze był liderem w zakresie kształtowania cen, a gdańska spółka podążała jego śladem. Na pytania UOKiK firmy odpowiadały, że czynnikiem powodującym zmiany cen w Polsce są relacje cenowe na międzynarodowym rynku ropy - przyznaje "PB" Tadeusz Aziewicz.

Nie jest tajemnicą, że kwestia "kto kogo" może mieć istotne znaczenie polityczne ze względu na skalę wpływu na połączoną firmę. Wiadomo również, że dla obu spółek rozstrzygnięcie tego problemu ma wymiar ambicjonalny. Paweł Olechnowicz jest bardzo wstrzemięźliwy w wypowiedziach o możliwej fuzji. Znacznie chętniej wypowiada się w tej sprawie Piotr Kownacki, prezes Orlenu - czytamy w "PB".

- Takie rozwiązanie jest mocno uzasadnione zarówno względami bezpieczeństwa energetycznego, jak i ekonomią. Połączone Orlen i Lotos nie tylko osiągałyby synergie liczone na setki milionów złotych, ale też pod względem przychodów znalazłyby się w europejskiej czołówce. To argumenty, które każdy rząd musi brać pod uwagę, myśląc o przyszłości obu firm oraz polskiego sektora naftowego. Słowa pana przewodniczącego potwierdzają, że tę dyskusję po prostu warto kontynuować - powiedział "Pulsowi Biznesu" Piotr Kownacki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fuzja Orlenu z Lototsem możliwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!