Gazprom jest zainteresowany zakupem gazu ze złoża w Azerbejdżanie

Gazprom jest zainteresowany zakupem gazu ze złoża w Azerbejdżanie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Złoże Szach-Deniz znajduje się w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego. Zdaniem rosyjskich ekspertów, tamtejsze paliwo będzie potrzebne do zapełnienia gazociągu South Stream (Południowy Strumień). Tą projektowaną magistralą rosyjski gaz ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Informując o tym moskiewska gazeta "Wiedomosti" powołuje się na wiceprezesa norweskiego StatoilHydro, Petera Mellbye. Koncern ten jest operatorem tego projektu. Jest też jednym z partnerów Gazpromu w zagospodarowywaniu gigantycznego pola gazowego Sztokman na Morzu Barentsa.

"Odbyliśmy dyskusję z Gazpromem. Przejawił określone zainteresowanie" - przytaczają "Wiedomosti" słowa Mellbye.

Oficjalny przedstawiciel Gazpromu, Siergiej Kuprijanow odmówił dziennikowi skomentowania wypowiedzi wiceszefa StatoilHydro. Źródło w rosyjskim koncernie potwierdziło jednak, że rozmowy na temat dostaw surowca z Szach-Deniz są prowadzone.

Złoże to znajduje się w szelfie w południowej części Morza Kaspijskiego, ok. 70 km na południowy wschód od Baku. Jego udokumentowane zapasy wynoszą 619 mld metrów sześciennych gazu i 750 mln baryłek kondensatu.

Uczestnikami projektu są StatoilHydro (25,5 proc.), brytyjski BP (25,5 proc.), azerbejdżański Socar (10 proc.), irański NICO (10 proc.), francuski Total (10 proc.), rosyjski Łukoil (10 proc.) i turecki Turkish Petroleum (9 proc.).

Eksploatacja Szach-Deniz rozpoczęła się w grudniu 2006 roku. Aktualnie wydobywa się tam 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Całość surowca trafia do Azerbejdżanu, Gruzji i Turcji. Dzięki zagospodarowaniu tego pola, Baku całkowicie uniezależniło się od importu gazu z Rosji.

W listopadzie 2007 roku w Szach-Deniz odkryto dodatkowe zasoby paliwa szacowane na 1 bln metrów sześciennych. Będą one zagospodarowywane w drugiej fazie projektu. Na razie nie wiadomo, kiedy ruszy ich wydobycie.

Analityk rynku gazowego Michaił Korczemkin sądzi, że gaz z tego złoża będzie potrzebny Gazpromowi do zapełnienia gazociągu South Stream. Paliwo to miałoby być tłoczone istniejącą nadkaspijską rurą do Machaczkały w Dagestanie, a stamtąd - na rosyjskie wybrzeże Morza Czarnego. Do 2007 roku magistrala ta służyła do transportowania gazu z Rosji do Azerbejdżanu.

Surowcem z Sach-Deniz zainteresowani są też inni odbiorcy z Europy, w tym Polska. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wielokrotnie deklarował, że część gazu z tego pola trafi na rynek UE.

South Stream, który Gazprom zamierza ułożyć z włoskim Eni, ma być oddany do eksploatacji w 2012 roku. Magistralą tą planuje się przesyłać 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Gazociąg ten będzie mieć 900 kilometrów długości. Zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga, w Kraju Krasnodarskim, gdzie swój początek ma już inna czarnomorska rura - Blue Stream (Błękitny Strumień), dostarczająca rosyjski gaz do Turcji. Stamtąd zostanie doprowadzony do Warny, w Bułgarii, gdzie prawdopodobnie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii przez Rumunię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję i Albanię.

Gazociąg ten uważany jest za konkurenta dla projektowanej magistrali Nabucco, popieranej przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone. Rurą tą przez Gruzję i Turcję do Europy Środkowej miałoby płynąć paliwo z Azerbejdżanu i Azji Środkowej.

South Stream przedstawiany jest też jako południowy odpowiednik Nord Stream (Gazociągu Północnego), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

Wstępne porozumienie, dotyczące budowy South Stream, Gazprom i Eni podpisały 23 czerwca 2007 roku w Rzymie. Na początku listopada do projektu tego przyłączyła się Bułgaria. Oficjalna umowa w tej sprawie może być zawarta podczas planowanej na 17-18 stycznia wizyty prezydenta Władimira Putina w Sofii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!