Gdańska rafineria w zastawie

Gdańska rafineria w zastawie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Lotos zabezpieczy banki na swoim majątku. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zajmie się kredytami, ale decyzji o podwyżkach dla zarządu i opcjach menedżerskich raczej nie podejmie.

Akcjonariusze drugiej co do wielkości firmy paliwowej w kraju po miesiącu przerwy wznawiają w środę 20 lutego obrady na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu -informuje "Rzeczpospolita".

Według informacji "Rz" zaakceptują uchwały dotyczące ustanowienia zabezpieczeń na rzecz banków, które kredytują inwestycje w Lotosie.

Poprze je Skarb Państwa, który będzie mieć decydujący głos, bo kontroluje bezpośrednio i poprzez Naftę Polską ponad 58 proc. akcji grupy Lotos.

- Po przeanalizowaniu tych propozycji uznaliśmy, że program jest profesjonalnie przygotowany i nie stwarza ryzyka rynkowego - mówi „Rz“ Krzysztof Żuk, wiceminister skarbu.

Lotos modernizuje i rozbudowuje rafinerię w Gdańsku, która jest jego najważniejszym zakładem produkcyjnym.

W sumie potrzebuje na to 5,6 mld zł, ale większość kwoty musi pożyczyć. Teraz szefowie firmy negocjują z bankami dwie transze kredytu - łącznie na kwotę 1,75 miliardów dolarów na 12 lat, i to o ich zabezpieczenie chodzi.

Mariusz Machajewski, wiceprezes ds. finansów, przyznał, że zabezpieczenie stanowić będą instalacje niezbędne do działalności rafinerii w Gdańsku. Wykluczone z nich będą natomiast wszelkie inne aktywa spółek zależnych grupy. - Takie zabezpieczenia nie są niczym nadzwyczajnym, to standard przy tak poważnych inwestycjach. Gdyby nie one, cena kredytu na pewno byłaby wyższa - tłumaczy.

- Program dobrze zabezpiecza interesy Skarbu Państwa. Po podwyższeniu mocy rafineria będzie produkować olej napędowy, na który rośnie popyt. Jej lokalizacja daje możliwości wywozu nadwyżek paliwa - mówi Krzysztof Żuk.

NWZA Lotosu nie będzie natomiast rozpatrywać uchwał o nowych zasadach wynagradzania zarządu i o opcjach menedżerskich. Teraz szefowie spółki objęci są ustawą kominową, ale proponują podwyżkę o kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

- Zarząd musi najpierw przedstawić nam szczegółowy regulamin umocowany w zaktualizowanej strategii grupy - mówi Krzysztof Żuk. Dopiero w czerwcu Lotos może więc liczyć na ewentualną zgodę resortu Skarbu Państwa na propozycje podwyżek płac.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!