Giełda na Wall Street ma za sobą wzrostowy tydzień

Giełda na Wall Street ma za sobą wzrostowy tydzień
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Główne indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły tydzień na 2 proc. plusach, a indeks Dow Jones Industrial przedłużył serię wzrostowych sesji do siedmiu dni. W piątek 11 maja najmocniej rósł sektor telekomunikacyjny, a w całym mijającym tygodniu - spółki paliwowe i technologiczne.

  • Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,37 proc do 24 831,17 pkt.
  • S&P 500 zyskał 0,17 proc. i wyniósł 2.727,72 pkt.
  • Nasdaq Comp. zniżkował 0,03 proc. do 7402,88 pkt.

Dow Jones Industrial wzrósł siódmą sesję z rzędu na poziomy nienotowane od 2 miesięcy. W całym tygodniu indeks ten wzrósł 2.3 proc. S&P 500 przekroczył w środę i czwartek techniczne poziomy sugerujące dalsze wzrosty indeksu (50- i 100-dniowe średnie kroczące). W perspektywie tygodniowej S&P wzrósł 2,4 proc. Nasdaq - analogicznie - odnotował tygodniowy wzrost o 2,7 proc.

Do wzrostów w tym tygodniu najmocniej kontrybuowały spółki paliwowe i technologiczne, na czele z Facebookiem i Google (kursy ponad 5 proc. od poniedziałku).

Z kolei 11 maja najmocniej zyskiwał sektor telekomunikacyjny, na czele z Verizonem, po podwyższeniu przez JPMorgan rekomendacji dla tej spółki do "przeważaj".

Po prezentacji czwartkowego raportu kwartalnego Nvidii zniżkowały akcje tej spółki, która jednak w ostatnich dniach mocno drożała, jak i innych producentów chipów.

Przychody nVidii w I kw. przebiły najwyższe szacunki analityków (3,21 mld USD vs 3,03 mld), jednak obawy wśród inwestorów wzbudziły prognozy ponad 60-proc. spadku przychodów w segmencie kryptowalutowym w drugim kwartale.

Ponad 30 proc. traciły walory Symantec. Producent antywirusów wydał mgliste oświadczenie, że prowadzi wewnętrzne postępowanie w sprawie "kwestii podniesionych przez byłego pracownika", które nie dotyczy kwestii bezpieczeństwa lub włamania do systemów firmy. Dochodzenie może opóźnić publikację raportu rocznego. Spółka odwołała w czwartek sesję pytań z analitykami po niższych od oczekiwań wynikach.

Czytaj także: Producenci gier zaliczyli mocne zwyżki na giełdzie w Warszawie

Na rynku FI po południu lekkie osłabienie papierów. Rentowność benchmarkowych 10-letnich Treasuries utrzymuje jednak się poniżej 3 proc. (+ 1 pb. do 2,97 proc.), po spadkach w czwartek na fali niższych od oczekiwań odczytów bazowego CPI.

Nachylenie krzywej rentowności UST w piątek po południu rosło, po ustanowieniu wcześniej nowych minimów w cyklu. Spread między 5- a 30-letnimi Treasuries spadł w piątek na chwilę poniżej 26,3 pb. - najniżej od lipca 2007 r., później jednak odbił do 27,5 pb.

Amerykańska Rezerwa Federalna na razie utrzymuje jednak pro-inflacyjne nastawienie i spodziewa się dalszych wzrostów inflacji, sygnalizując jednocześnie tolerancję dla przestrzelenia 2-proc. celu.

Przekroczenie przez inflację bazową (wg deflatora PCE) o 0,5 pkt. proc. "nie byłoby dużym problemem" dla Fed, jednak większe przestrzelenie jest możliwe, co zmusi Fed do przyspieszenia tempa podwyżek stóp procentowych - ocenił w czwartkowym raporcie John Lonski, główny ekonomista Moody's Capital Markets Research.

"Pierwszym krokiem będzie zasygnalizowanie kolejnych trzech, aniżeli dwóch, podwyżek w bieżącym roku. Uważamy, że nastąpi to w czerwcu, przy okazji publikacji nowych projekcji makro i stóp proc. (...) Skłonność Fed do zacieśniania zbliża się do tempa z poprzedniego cyklu, gdy FOMC podwyższał stop proc. o 25 pb. na każdym posiedzeniu" - uważa ekonomista.

Z takimi argumentami nie zgadza się gołębie skrzydło Fed. James Bullard, prezes Rezerwy z St. Louis, ocenił w piątek, że nie widzi potrzeby kolejnych podwyżek stóp proc., gdyż osiągnęły one neutralny poziom, a oczekiwania inflacyjne plasują się poniżej lub równo z celem.

Ceny ropy naftowej zeszły w piątek pod kreskę o ok. 0,4 proc., po tygodniowym wzroście o ok. 2 proc.

Baryłka WTI w dostawach na czerwiec w Nowym Jorku jest wyceniana po 71,1 USD, Brent w dostawach na lipiec w Londynie po 77 USD za baryłkę.

Inwestorzy żądają w ostatnich tygodniach wyższej premii za ryzyko po wzroście napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie oraz między USA a Iranem wobec odstąpieniu Stanów od umowy nuklearnej z Teheranem.

Nie ustają spekulacje, czy ostatnie starcia Izraela z Iranem przekształcą się w otwarty konflikt zbrojny. Izraelskie obiekty na okupowanych przez ten kraj Wzgórzach Golan padły w czwartek celem ataków rakietowych ze strony elitarnych irańskich sił Al-Kuds.

W reakcji Izrael dokonał nalotów na pozycje syryjskiego wojska i wspieranych przez Iran bojówek na terenie Damaszku, w środkowej części Syrii i na jej południu.

Zerwanie przez USA układu z Iranem skłania do spekulacji o przyszłość polityki cięć wydobycia OPEC+ i szerszej sytuacji podażowej. Ograniczenie dostępu Iranu (piąty producent na świecie) do rynku ropy może przyspieszyć jego równoważenie się, wobec szybko znikającej nadwyżki oraz spadającego wydobycia w Wenezueli.

USA posiadają względem Iranu istotną siłę przetargową w postaci zdolności eksportowych rzędu 2,5 mln b. ropy dziennie - uważa Jeff Currie, globalny dyrektor Goldman Sachs Group.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Giełda na Wall Street ma za sobą wzrostowy tydzień

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!