Groźba podwyżek na stacjach paliw w centrum uwagi

Groźba podwyżek na stacjach paliw w centrum uwagi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mijający tydzień przyniósł wiele emocji związanych z polityczną burzą wokół poselskiego projektu nowej opłaty drogowej, która może wpływać na kształt cen paliw w naszym kraju. Ostatnie podwyżki na stacjach to jednak jeszcze element normalnych rynkowych procesów, a nie parlamentarnych decyzji.

Wprawdzie opinie koncernów paliwowych są uspokajające, ale obawy o możliwość wzrostu cen nie ustają i zapewne efektem będzie dalszy ciąg burzy o to, z czyjej kieszeni ostatecznie pochodzić będzie 25 gr za litr, który sfinansować ma pracę nad stanem dróg lokalnych w Polsce.

Rafinerie bez większych zmian


Ostatnie dni były okresem dość znaczących skoków w cenach hurtowych na rynku polskim. W przypadku benzyny 95-okatnowej jej cena w rafineriach to 3473,6 zł/m sześc., a więc o zaledwie 3 zł więcej niż w ubiegły weekend, jednak w międzyczasie pojawiały się kilkunastozłotowe spadki i zwyżkowy powrót. W przypadku diesla jego cena średnia wynosi 3355,6 zł/m sześc. – nie jest to więc szczególnie istotna zmiana w porównaniu z ubiegłym weekendem – zaledwie o 4 zł mniej. Konsekwentne kilkunastozłotowe spadki dotyczyły tylko oleju opałowego, który kosztuje 2090,60 zł/m sześc.

Detal może drożeć


Niestety dla wyjeżdżających na letnie urlopy Polaków przykrą wiadomością może być widmo pewnych zwyżek w cenach detalicznych paliw. W okresie między 17 i 23 lipca średnie ceny Pb98 lokować się będą w przedziale 4,67-4,78 zł/l, a za litr Pb95 zapłacimy około 4,34-4,44 zł/l. W cenach oleju napędowego będziemy świadkami ruchu w górę do poziomów 4,17-4,28 zł/l. Autogaz nie powinien istotnie zmieniać cen średnich i sprzedawany będzie po 1,80-1,89 zł/l.

Ropa znowu drożeje


Spekulacje na temat możliwego objęcia Libii i Nigerii limitami wydobycia i spadające zapasy ropy i benzyny w USA przełożyły się w mijającym tygodniu na wzrost notowań surowca na giełdzie w Londynie. W trakcie poniedziałkowej sesji cena ropy spadła jeszcze do poziomu 46,11 USD, ale już na zamknięciu handlu znalazła na plusie i każdy kolejny dzień przynosił nieznaczny wzrost notowań. Dzisiaj przed południem za baryłkę ropy Brent na giełdzie w Londynie trzeba zapłacić nieco ponad 48 dolarów.

Opublikowane w środę rządowe dane na temat zmiany zapasów ropy i paliw dostarczyły argumentów za wzrostem cen surowca. Według raportu Departamentu Energii ilość zmagazynowanej w Stanach ropy spadła o 7,5 mln baryłek. W dół, o 1,6 miliona baryłek, poszły też zapasy benzyn. Te dane dają podstawy do optymizmu jeśli chodzi o siłę popytu za oceanem.

W kontynuacji odbicia pomogły też informacje o rosnącym zapotrzebowaniu na ropę w Chinach. Według rządowych statystyk import surowca w tym kraju w pierwszej połowie roku wynosił średnio 8,55 mln baryłek dziennie i był o 16 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Optymistyczne perspektywy dla globalnego popytu na produkty naftowe w czwartek potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna, która w swoim najnowszym raporcie podniosła o 100 tys. baryłek prognozę tempa wzrostu światowego zapotrzebowania na ropę w tym roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Groźba podwyżek na stacjach paliw w centrum uwagi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!