Grupa Lotos chce produkować nawet połowę przetwarzanej przez siebie ropy

Grupa Lotos chce produkować nawet połowę przetwarzanej przez siebie ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W najbliższym czasie produkcja węglowodorów przez Grupę Lotos może się zmniejszyć ze względu na wyczerpywanie się zasobów dojrzałych złóż z portfela spółki, ale docelowo chcemy zainwestować w perspektywiczne projekty, gwarantujące nam stabilne wydobycie na lata - zapowiada w rozmowie z wnp.pl Marcin Jastrzębski, prezes gdańskiego koncernu.

Jaki udział produkcji węglowodorów w przychodach i zysku EBITDA Grupy Lotos byłby w pana ocenie satysfakcjonujący?


- Wydobycie węglowodorów jest dla nas ważne i niezbędne nie tylko ze względu na przychody i zysk EBITDA, ale przede wszystkim jako gwarancja stabilności przychodów w okresie wysokich cen ropy i w związku z tym niższych marż rafineryjnych.

W 2016 roku nasze wydobycie odpowiadało ok. 10 procentom zapotrzebowania rafinerii Lotosu na surowiec. Byłbym spokojny, gdyby Lotos osiągnął poziom wydobycia węglowodorów na poziomie około 40-50 procent zapotrzebowania własnego, ale to wykracza poza horyzont realizacji naszej strategii rozwoju do 2022 roku. Chodzi też o stabilizację wydobycia. Po dwóch kwartałach 2017 osiągnęło ono średni poziom około 26 tys. boe dziennie. Jednakże zakupione dojrzałe złoża wyczerpują się, dlatego musimy odbudować portfel naszych aktywów. Nie stanie się to od razu, więc w najbliższych kilku latach produkcja może być niższa.

Jaki był cel reorganizacji segmentu wydobywczego Lotosu? Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że widocznym efektem jest nowy zarząd czy nowe biuro, a zadania nowej spółki Lotos Upstream równie dobrze mogła realizować spółka Lotos Petrobaltic, jak do tej pory.


- Ta zmiana jest elementem funkcjonalnego porządkowania segmentu upstream, jak i struktury całej naszej grupy kapitałowej w sposób optymalny dla realizacji naszej strategii. Chodzi o to, abyśmy w jednej spółce - Lotos Upstream - mieli wszystkie aktywa produkcyjne i złoża oraz aby druga spółka, czyli Lotos Petrobaltic, mogła poszerzać swoje usługi serwisowe i oferować je nie tylko nam, ale także zewnętrznym, zagranicznym kontrahentom. Do tego zadania Lotos Petrobaltic musi się przygotować. Rozwój kompetencji w obszarze usług jest niezmiernie ważny dla rozwoju tej spółki. Do tej pory, kiedy Petrobaltic był właścicielem aktywów wydobywczych i z nich miał stabilne przychody, nie przywiązywano wystarczającej wagi do tych spraw.

Nowy zarząd spółki Lotos Upstream będzie jednoosobowy. Równolegle o jedną osobę zmniejszył się zarząd Petrobalticu. Biuro pozostaje jednak to samo. Do Lotos Upstream przejdą też osoby zajmujące się dzisiaj tym obszarem w Petrobalticu. 

W dalszej części tekstu czytaj m.in. o:

  • komplikacjach związanych z przebudową platformy "Petrobaltic",
  • coraz bliższej decyzji w sprawie zaangażowania Lotosu w projekt Yme,
  • planach dotyczących inwestowania w bardziej perspektywiczne złoża niż do tej pory,
  • kontynuacji dywersyfikacji dostaw ropy do gdańskiej rafinerii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grupa Lotos chce produkować nawet połowę przetwarzanej przez siebie ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!