PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Lotos opracuje w tym roku program dotyczący działalności wydobywczej

Autor: ISB
06-07-2009 13:36

Grupa Lotos zdefiniuje w tym roku program rozwoju w segmencie działalności wydobywczej, w oparciu o spółkę Petrobaltic, wynika z wypowiedzi prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.

"Zapewniam, że jeszcze w tym roku będzie zdefiniowany program rozwojowy dla upstreamu" - powiedział Olechnowicz na spotkaniu z dziennikarzami.
Podkreślił, że rozwój Lotosu nie będzie oparty o małe odwierty i będzie realizowany w rejonie Morza Bałtyckiego i Szelfu Norweskiego.

Działalność wydobywcza w grupie realizuje Petrobaltic. Posiada też udziały w licencjach na norweskim szelfie kontynentalnym, którymi zawiaduje Lotos Exploration and Production Norge, spółka w 100% zależna od Petrobaltiku.

W końcu czerwca zwyczajne walne zgromadzenia Grupy Lotos zdecydowało o podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze emisji 16,17 mln akcji po cenie emisyjnej 22,07 zł w zamian za aport w postaci akcji spółek Petrobaltic, Lotos Jasło i Lotos Czechowice, należących do Skarbu Państwa, o łącznej wartości oszacowania 356,95 mln zł.

Spółka podała, że zgodnie ze strategią konsolidacji aktywów, kapitał zakładowy zostanie podniesiony do kwoty 129.873.699 zł z kwoty 113.700.000 zł, poprzez emisję 16.173.699 nowych akcji zwykłych, na okaziciela serii C, o wartości nominalnej 1 zł każda. Cena emisyjna akcji serii C wyniesie 22,07 zł.

Obecnie Skarb Państwa posiada - pośrednio i bezpośrednio - 58,84% akcji Grupy Lotos. W 2005 roku Grupa Lotos kupiła 69% Petrobaltiku za ok. 200 mln zł. Przyjęty na początku lutego 2007 roku rządowy dokument "Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce" przewidywał m.in. zbycie na rzecz Grupy Lotos 30,36% akcji Petrobaltiku.

W ub. tygodniu Grupa Lotos podpisała z SOCAR, państwowym koncernem naftowym z Azerbejdżanu, list intencyjny dotyczący współpracy przy prowadzeniu technicznych i ekonomicznych analiz w zakresie realizacji potencjalnych projektów biznesowych w Azerbejdżanie, Polsce oraz innych krajach.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP