PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Grupa Lotos zainaugurowała projekt EFRA

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
06-10-2015 12:42 |  aktualizacja: 08-10-2015 07:54
Grupa Lotos zainaugurowała projekt EFRA
Fot. Mat. Pras.

Oficjalnym podpisaniem aktu erekcyjnego i wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę kompleksu instalacji, Grupa Lotos rozpoczęła w środę realizację projektu EFRA, największej inwestycji na terenie gdańskiej rafinerii od czasu zakończenia programu 10+.

Dzięki realizacji programu EFRA rafineria w Gdańsku wyprodukuje rocznie do 900 tys. ton dodatkowych paliw, a ponadto 350 tys. ton koksu. Łączny koszt projektu, wraz z wydatkami związanymi z obsługą jego finansowania w okresie budowy i wymaganymi przez banki lokatami rezerwowymi, sięgnie 2,5 mld zł. Pod koniec czerwca br. spółka Lotos Asfalt podpisała umowę z konsorcjum banków na finansowanie tej inwestycji, o wartości ponad 1,9 mld zł. Pozostałą część nakładów, w kwocie 530-650 mln zł, koncern chce sfinansować z wpływów z emisji akcji, przeprowadzonej w 2014 roku. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2018 roku.
Koszt programu EFRA to niemal połowa nakładów, jakie Grupa Lotos poniosła na realizację swojego sztandarowego programu 10+, jednego z największych przedsięwzięć inwestycyjnych w polskiej gospodarce, w ramach którego, kosztem 5,6 mld zł, w latach 2007-2011 powstało w gdańskiej rafinerii około 50 zaawansowanych technologicznie instalacji podstawowych i pomocniczych, które pozwoliły na zwiększenie potencjału przerobu ropy naftowej z 6 mln do 10,5 mln ton rocznie.

Najważniejszym elementem programu EFRA, czyli Efektywna Rafinacja, jest instalacja opóźnionego koksowania (DCU), umożliwiająca bardziej zaawansowany, głębszy przerób ropy naftowej. Dzięki niej ciężkie pozostałości procesu rafinacji będą mogły być przerobione na wysoko marżowe produkty, takie jak olej napędowy i paliwo lotnicze, a jednocześnie ograniczone zostanie wytwarzanie produktów o niskich marżach, takich jak asfalty oraz ciężkie oleje opałowe.

W skład całego kompleksu, oprócz jednostki opóźnionego koksowania, wchodzą także Instalacja Produkcji Wodoru (HGU), Instalacja Hydroodsiarczania Benzyny z Koksowania (CNHT), Instalacja mycia LPG (LPGTU), Instalacja logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz Instalacja Destylacji Hydrowaxu (HVDU).

Zgodnie z założeniami realizacja tego programu pozwoli podnieść modelową marżę rafineryjną o dodatkowe 2 dolary na każdej baryłce przerobionej ropy. Lotos zapowiada, że spółka uzyska także maksymalną elastyczność w zakresie optymalizowania produkcji w zależności od cen rynkowych surowców i produktów - od całkowitego zaniechania wytwarzania produktów ciężkich w okresie niskich marż, do produkowania znacznych ilości asfaltu, gdy zgłoszą się odbiorcy gotowi zapłacić atrakcyjną cenę. Już program 10+ pozwolił Lotosowi na przerób ciężkich i mocno zanieczyszczonych wsadów, z których wytwarza się wysokiej jakości paliwa (głównie olej napędowy). Program EFRA pozwoli na przerabianie jeszcze cięższych i tańszych gatunków ropy, np. z Ameryki Południowej czy Kanady.

W połowie lipca br. spółka Lotos Asfalt podpisała warty 1,26 mld zł kontrakt z firmą KT - Kinetics Technology na projektowanie, dostawy urządzeń i materiałów oraz budowę i przekazanie do rozruchu trzech najważniejszych instalacji programu, a w sierpniu podpisana została także umowa sprzedaży koksu, który będzie produkowany przez instalację DCU, z holenderską spółką Oxbow Energy Solutions.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

37.74 PLN -0.05 (-0.13%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 068 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP