XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Grzegorz Ślak powraca do biopaliw

Grzegorz Ślak powraca do biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Na rynku biopaliw pojawił się nowy gracz: Biocol z siedzibą w Katowicach. Produkuje biodiesel, mieszając olej napędowy z estrami. Kieruje nim Grzegorz Ślak, były szef Rafinerii Trzebinia z grupy Orlen. To jeden z najbardziej doświadczonych menedżerów branży, ale także kontrowersyjny.

Kariera Grzegorza Ślaka zachwiała się w czerwcu 2006 r., kiedy jako prezes Skotanu z grupy Romana Karkosika został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Krakowska prokuratura postawiła mu zarzut, że jako prezes Rafinerii Trzebinia aprobował sprzedaż olejów bez akcyzy - przypomniał "Puls Biznesu".

Grzegorz Ślak tymczasem rozpoczyna budowę Biocolu, który powstał w grudniu 2006 r. 80 proc. kapitału spółki jest w rękach inwestorów pochodzących z Włoch i Kanady. Są związani z produkcją energii wiatrowej. Akcjonariusze już widzą firmę na giełdzie.

- Chcemy wejść na parkiet tak szybko, jak będzie to możliwe. Realny termin debiutu to I kwartał 2008 r. - mówi w dzienniku Grzegorz Ślak.

Inwestorzy giełdowi Biocolu po podwyższeniu kapitału będą mieli 30 proc. akcji. Pieniądze z emisji spółka chce inwestować w nowe technologie.

- Pierwsi w Polsce zamierzamy w Chorzowie uruchomić produkcję stearyny. Mamy przygotowane grunty, biznesplan i projekt przedsięwzięcia - ujawnia w "PB" Grzegorz Ślak.

Biocol jeszcze raczkuje. - W lipcu uzyskaliśmy zezwolenie na prowadzenie składów podatkowych w dwóch bazach paliwowych: w Szczecinie i Złocieńcu koło Koszalina - mówi Grzegorz Ślak. W ubiegłym tygodniu Biocol rozpoczął produkcję paliwa ON B20. Chce osiągnąć 500 mln zł przychodów rocznie.

- We wrześniu sprzedamy 4,5 tys. ton biodiesla. Obecnie możemy wyprodukować 6 tys. ton paliwa miesięcznie. Ogółem wolumen miesięcznej sprzedaży paliw Biocolu wynosi 20 tys. ton - mówi na łamach "Pulsu Biznesu" Grzegorz Ślak.

Biocol importuje estry metylowe z Austrii i Niemiec i miesza z polskim olejem napędowym. Przedstawiciele spółki twierdzą, że do końca 2010 r. rozbudują instalacje.

- W pierwszym kwartale 2009 r. zamierzamy uruchomić w Chorzowie własną instalację estrów o wydajności 100 tys. ton rocznie. Zaspokoi ona potrzeby Biocolu w 70 proc. - dodaje w dzienniku Grzegorz Ślak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Grzegorz Ślak powraca do biopaliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!