Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Holendrzy odbiorą koks z Lotosu

Autor: wnp.pl (DM)
21-08-2015 19:07
Holendrzy odbiorą koks z Lotosu
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Spółka Lotos Asfalt, należąca do Grupy Kapitałowej Lotos podpisała umowę sprzedaży koksu z holenderską spółką Oxbow Energy Solutions B.V. Zagraniczny partner będzie kupował koks wyprodukowany przez instalację opóźnionego koksowania DCU, która powstaje w ramach realizacji inwestycyjnego Programu EFRA w rafinerii w Gdańsku. Lotos Asfalt szacuje, że rocznie produkowane będzie około 350 000 ton koksu. Umowa została zawarta na okres 10 lat od daty rozpoczęcia działalności handlowej instalacji DCU.

Umowa Lotos Asfalt z firmą Oxbow jest trzecim kluczowym dokumentem związanym z rozpoczęciem realizacji nowych instalacji rafineryjnych w ramach Program Efektywnej Rafinacji - EFRA. Wcześniej podpisana została umowa dotycząca finansowania tej inwestycji i umowa kontraktująca głównego wykonawcę najważniejszych instalacji. Główna instalacja Programu EFRA to DCU (instalacja opóźnionego koksowania) przerabiać będzie w ciągu godziny 160 ton ciężkich pozostałości po przerobie ropy naftowej. Z tych produktów w całym ciągu technologicznym produkowany będzie docelowo olej napędowy, benzyna, LPG oraz koks. Podpisana umowa z holenderskim partnerem gwarantować będzie Spółce zbyt na całość produkowanego koksu.
- Założeniem programu EFRA jest wydłużenie łańcucha technologicznego przerobu ropy naftowej, a co za tym idzie istotne zwiększenie modelowej marży rafineryjnej. Aby w sposób optymalny zrealizować nasz projekt ważne jest zarówno zastosowanie najlepszych technologii, ten krok już zrealizowaliśmy, jak i dobór renomowanych i wiarygodnych partnerów - podkreśla Piotr Przyborowski prezes zarządu Lotos Asfalt.

Realizacja Programu EFRA umocni pozycję gdańskiej rafinerii Lotos wśród najbardziej efektywnych tego typu zakładów w Europie. Spółka musiała pozyskać sprawdzonego na rynku partnera, który zapewni długoterminowy zakup koksu i właściwą, nieobciążającą Lotos logistykę tego procesu.

- Mamy szczególną satysfakcję, że możemy współpracować z tak wymagającym partnerem, jakim jest Lotos. Mamy wieloletnie doświadczenie w tego typu kontraktach i dlatego gwarantujemy naszym partnerom realizację usług na najwyższym poziomie sprawności i organizacji - mówi Patrick Brüning wiceprezes ds. międzynarodowych Oxbow Energy Solutions B.V.

Zgodnie z umową, koks produkowany w rafinerii zostanie przewieziony przez Oxbow ciężarówkami do portu, skąd będzie przesyłany dalej do sieci terminali dystrybutora. Zostanie posortowany na różne frakcje zgodnie z oczekiwaniami klientów i wysłany do odbiorców końcowych. Koks będzie pełnić funkcję paliwa do współspalania z węglem np. przez cementownie, elektrownie, huty.

Oxbow Energy Solutions B.V. jest jednym z największych graczy na rynku koksu naftowego. Ma ponad 30 letnie doświadczenie w odbiorze koksu naftowego z wielu rafinerii na świecie, zajmuje się także handlem siarką, węglem, nawozami, zarządza też terminalami w Ameryce i Europie. Firma świadczy również międzynarodowe usługi transportowe.

W rafinerii LOTOSU w Gdańsku obok bloku DCU powstaną jeszcze instalacje logistyczne związane z wywozem koksu, węzeł oczyszczania LPG, instalacja odsiarczania benzyny (ang. Coker Naphtha Hydrotreating - CNHT) produkująca benzynę surową oraz instalacja produkcji wodoru (ang. Hydrogen Generator Unit - HGU). Uzupełnieniem projektu EFRA będzie instalacja destylacji próżniowej hydrowaksu (półprodukt instalacji hydrokrakingu ropy naftowej). Powstanie również wytwórnia tlenu, budynek - Główny Punkt Zasilania, zbiorniki oraz rurociągi.

KOMENTARZE (2)

KOMENTARZE (2)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP