Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Hurtownie marginesem systemu kontroli jakości paliw

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
08-09-2014 11:40
Hurtownie marginesem systemu kontroli jakości paliw
Fot. Fotolia

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2014 roku kontrole jakości paliw przeprowadzone w hurtowniach stanowiły niespełna 5 proc. wszystkich próbek paliw pobranych przez Inspekcję Handlową. Wbrew protestom branży, przytłaczająca większość kontroli nadal realizowana jest na stacjach.

W okresie od 10 stycznia do 31 lipca br. Inspekcja Handlowa skontrolowała w sumie 48 hurtowni paliw, a w okresie od 1 stycznia do 30 lipca br. zaledwie 7 hurtowni gazu płynnego LPG. To wielokrotnie mniej niż w przypadku stacji paliw i LPG, których skontrolowano w tym samym czasie odpowiednio 857 (paliwa tradycyjne) i 294 (autogaz). Tym samym hurtownie paliw stanowiły do tej pory w tym roku jedynie 4,8 proc. wszystkich przeprowadzonych kontroli (w przypadku paliw tradycyjnych) i 2,3 proc. (w przypadku autogazu).
Przedstawiciele branży paliwowej podkreślają, że świadczy to o niedoskonałości systemu monitorowania i kontrolowania jakości paliw w naszym kraju, bo kontrole rozłożone są zdecydowanie nierównomiernie, z naciskiem położonym w przeważającej mierze na stacje paliw. W konsekwencji to właściciele stacji jako jedyni ponoszą konsekwencje wprowadzania do obrotu paliw nie spełniających norm, mimo że najczęściej nie mają żadnego wpływu na jakość sprzedawanych na ich stacjach paliw.

Hurtowni paliw i LPG jest rzecz jasna na rynku znacznie mniej niż stacji paliw sprzedających te paliwa, ale zdaniem firm z branży różnica jest aż tak duża, żeby kontrole hurtowni mogły stanowić zupełny margines systemu monitorowania jakości.

Niewielka skala kontroli w hurtowniach sprawia też, że ich wyniki wydają się mało miarodajne. W tym roku na 43 próbki oleju napędowego pobrane w hurtowaniach, dwie nie spełniały norm jakości. To 4,6 proc. całości, co jest wynikiem porównywalnym do wyników kontroli na rynku detalicznym (5,3 proc. nieprawidłowości). Ale już w przypadku benzyny sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W hurtowniach pobrano jedynie 12 próbek tego paliwa, a jedna z nich nie spełniała norm jakościowych. Z uwagi na małą próbę, skala nieprawidłowości wynosi tu więc aż 8,3 proc., podczas gdy kontrole na stacjach wykazały, że jedynie 1,5 proc. stacji sprzedawało w tym roku benzynę nie spełniającą norm.

W przypadku hurtowni autogazu, żaden z zaledwie siedmiu skontrolowanych podmiotów nie prowadził w momencie kontroli sprzedaży LPG niezgodnego z normą jakościową.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP