Idą zmiany w PKN Orlen i w PERN Przyjaźń

Idą zmiany w PKN Orlen i w PERN Przyjaźń
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krzysztof Kołach - były PSL-owski wojewoda płocki i współpracownik premiera Waldemara Pawlaka - jest jednym z 26 kandydatów do nowej rady nadzorczej PKN Orlen. Zmiany już nastąpiły w zarządzie PERN.

W czwartek zbiera się walne zgromadzenie wspólników PKN. Wybierze od czterech do siedmiu członków rady nadzorczej. Kandydatów na zamkniętej liście jest 26 - pisze "Gazeta Wyborcza"

Dominują ludzie związani z branżą naftową, wielu z nich pracowało już w radzie nadzorczej Orlenu. Kandydują m.in.:

- Maciej Mataczyński, który był szefem rady nadzorczej Orlenu za rządów PiS, ale zrezygnował. Zaprotestował w ten sposób przeciw naciskom Ministerstwa Skarbu w sprawie odwołania prezesa Igora Chalupca przed sfinalizowaniem przejęcia litewskich Możejek;

- Maciej Gierej - były szef Nafty Polskiej i także były szef rady nadzorczej Orlenu za czasów rządów SLD;

- Jerzy Małyska - były szef Centrali Produktów Naftowych oraz Naftobaz (obecnie OLPP) i biopaliwowego holdingu Aleksandra Gudzowatego, znany płocczanom jako były szef rady nadzorczej w PERN;

- Cezary Nowosad - były szef rady nadzorczej grupy Lotos, wcześniej członek zarządu Nafty Polskiej;

- Orest Nazaruk - były wiceprezes Gaz-System, państwowej spółki zarządzającej siecią gazociągową, także były zastępca dyrektora departamentu restrukturyzacji w Ministerstwie Skarbu, także kiedyś w radzie nadzorczej PKN;

- Marek Karabuła - menedżer, który w latach 90. zarządzał finansami Okocimia, uczestniczył w zakupie przez Carlsberg browarów Piast, oraz przez Faxe Broka Strzelec, potem nadzorował finanse fabryki autobusów Autosan, ale jeszcze raz zmienił branżę i w 2006 roku został wiceprezesem należącej do Orlenu Rafinerii Trzebinia.

W radzie nadzorczej Orlenu chcieliby zasiąść też ludzie mniej związani z branżą naftową, ale posiadający kwalifikacje, np. Mirosław Kutin - szef chemicznej spółki PCC Rokita zaopatrującej firmy z branży jak: tworzywa sztuczne, przemysł kosmetyczny, chemia gospodarcza i przemysłowa, przemysł budowlany oraz tekstylny. Na liście jest też Hubert Konarski, który pracował m.in. nad kontraktami PGNiG na dostawy gazu z Danii i Norwegii oraz Jarosław Kochaniak - były wiceprezes BGŻ, doradca Jana Rokity. Zanim drogi PiS i PO się rozeszły, miał ze strony Platformy negocjować wspólny program w ramach zespołu ds. gospodarki i prywatyzacji. Obecnie jest wiceprezydentem Warszawy, jego zadaniem jest m.in. koordynowanie tworzenia planów i strategii rozwoju stolicy, pozyskiwanie środków pozabudżetowych na ich realizację, informatyzacja stołecznego urzędu i nadzór właścicielski.

Kandydują również Marek Mazur - na krótko wybrany na prezesa LOT-u (odwołany po sprzeciwie wiceministra skarbu), oraz Rafał Trusiewicz - prawnik, ekspert sejmowej komisji do spraw bankowości i nadzoru bankowego, były wiceszef rady nadzorczej Polskiego Radia. Zrezygnował z tej funkcji, gdy wyszło na jaw, że rekomendował na członka zarządu spółki swoją siostrę, ale nie poinformował, iż jest jego krewną.

Wśród 26 kandydatów jest jedna kobieta: Janina Ciechanowicz-McLean - członek Komisji Dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Szkolnictwa Wyższego, członek Komitetu Prawnego Światowej Unii Ochrony Przyrody oraz Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, a także Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii Nauk, wcześniej pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

Na liście kandydatów są dwie osoby związane z Płockiem i północnym Mazowszem. Pierwsza postać, którą warto zauważyć, to Krzysztof Kołach - były PSL-owski wojewoda płocki z lat 90., współpracownik i daleki sąsiad wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka (Krzysztof Kołach pochodzi z Bedlna, Waldemar Pawlak z Pacyny - obie gminy leżą pod Żychlinem). Był jednym z tych urzędników administracji państwowej, za czasów którego zaczęła się walka o uratowanie upadającego Coteksu.

Druga osoba to Andrzej Wiśniewski, menedżer, członek płockiej organizacji Platformy Obywatelskiej, z list której bezskutecznie starał się w ostatnich wyborach samorządowych o mandat radnego (startował na Skarpie i Winiarach).

Następstwem powołania nowej rady nadzorczej będzie powołanie nowego zarządu. Podobnie jak w Przedsiębiorstwie Eksploatacji Rurociągów Naftowych, w przypadku którego ogłoszenie o naborze kandydatów do rady nadzorczej ukazało się 9 stycznia (czas składania ofert minął, lista nazwisk nie została jeszcze opublikowana). Tymczasem doszło tu już do zmiany w składzie zarządu. Jak poinformował nas rzecznik prasowy PERN Eugeniusz Góra - 16 stycznia z pracy we władzach spółki zrezygnował wiceprezes ds. strategii Przyjaźni Marcin Jastrzębski (pozostał jednak szefem pernowskiej spółki Sarmatia, która buduje rurociąg Płock - Brody).

Powód? Rzecznik odsyła do wiceprezesa, a ten pozostawał dla nas nieuchwytny. W milczenie wiceprezesa wpasowały się pogłoski o konflikcie, do jakiego doszło we władzach spółki. Zdecydowanie dementuje je prezes PERN Artur Zawartko: - Osobistych intencji prezesa Marcina Jastrzębskiego nie mogę komentować, ale żałuję, że się rozstaliśmy - powiedział, podkreślając, że nigdy jeszcze nie pracował w takim zespole ludzi, którzy mimo znaczących różnic w poglądach potrafili dojść do wspólnych wniosków.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Idą zmiany w PKN Orlen i w PERN Przyjaźń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!