PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

IKS Solino testuje magazynowanie benzyn

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
23-11-2015 16:16
IKS Solino testuje magazynowanie benzyn

Magazynowanie ropy i paliw w kawernach to standard światowy - podobne znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Francji.

Fot. PKN Orlen

W listopadzie ruszy w IKS Solino program pilotażowy, testujący długoterminowe magazynowanie benzyn w kawernach solnych - poinformował PKN Orlen, właściciel spółki IKS Solino.

Projekt ukierunkowany jest na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez opracowanie najlepszych parametrów technicznych do przechowywania dużych wolumenów benzyn, w najekonomiczniejszych i najbardziej neutralnych środowiskowo warunkach.
Najlepsze międzynarodowe praktyki oraz własne prace badawcze przeprowadzone przez koncern przy pomocy krajowego instytutu badawczego potwierdziły, że magazynowanie benzyny w kawernach jest bezpieczne zarówno z geologicznego, środowiskowego, jak i technologicznego punktu widzenia.

- Uważnie obserwujemy rozwiązania logistyczne na innych rynkach i czerpiemy z ich najlepszych praktyk oraz doświadczeń, opracowując przy pomocy krajowych instytucji badawczych adekwatne dla naszych potrzeb metodologie. To jedna z kategorii innowacji, które służą zarówno rozwojowi spółki Solino, podnoszeniu konkurencyjności naszej grupy kapitałowej, jak też wzmacnianiu krajowego bezpieczeństwa energetycznego - podkreślił Piotr Gorzeński, dyrektor wykonawczy ds. logistyki PKN Orlen.

Właściwe przeprowadzenie dalszych działań projektowych wymaga wykonania próby przemysłowej w IKS Solino. Celem próby przemysłowej jest wdrożenie systemu monitorowania jakości benzyny składowanej w kawernie solnej. Zatłoczenie wytypowanej kawerny obejmie łącznie sześć partii benzyny. Tłoczenia pierwszych dwóch partii planowane jest w listopadzie bieżącego roku, dwie kolejne partie w grudniu i ostatnie dwie - w styczniu 2016 roku.

W kawernach składowana będzie dedykowana formuła technologiczna benzyny bazowej 95 przeznaczona do długoterminowego magazynowania w kawernach, która poddawana będzie bieżącej kontroli parametrów jakościowych. Na opracowany system monitorowania jakości benzyny składa się lista wytypowanych parametrów fizykochemicznych kontrolowanych w równych odstępach czasu.

Magazynowanie ropy i paliw w kawernach to standard światowy - podobne znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Francji. Ten sposób magazynowania uznawany jest za najtańszy i najbezpieczniejszy dla dużych wolumenów. Naturalne warunki panujące w kawernach solnych są gwarancją zachowania pierwotnej jakości magazynowanej ropy naftowej i paliw, nawet po długoterminowym magazynowaniu. Natomiast przyjęte rozwiązania projektowe umożliwiające dokładne kontrolowanie procesu magazynowania praktycznie eliminują zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Podziemnymi kawernami grupy Orlen operacyjnie zarządza spółka IKS Solino, gdzie od ponad 10 lat w kawernach solnych magazynowane są zapasy strategiczne ropy naftowej, oleju napędowego oraz oleju grzewczego. W powstałym w wyniku adaptacji wyeksploatowanych komór otworowej kopalni soli podziemnym magazynie ropy i paliw w Górze aktualnie znajduje się 7 kawern na ropę naftową i 5 na paliwa, pozwalających na zmagazynowanie ok. 6 mln m sześc. surowca i produktów.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP