PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Innowacje procesowe w wytwórczości gazu płynnego (LPG)

Autor: Włodzimierz Kotowski
07-09-2012 00:00

W niniejszej publikacji przedstawia się podstawowy projekt inżynieryjny węzła wydzielania gazu płynnego (LPG - ang. liquefied petroleum gas) w rafinerii firmy Khuzestan w Iranie. Ra-fineria ta, podobnie jak inne, posiada jeden węzeł wydzielania LPG. Wsad do niego pochodzi z trzech różnych źródeł.

Korzyści wynikające z usuwania H2S przed węzłem LPG
Pierwszy wsad pochodzi z katalitycznego krakingu oraz reformingu (aCCR) i jest to strumień bez zawartości H2S. Drugi wsad pochodzi z węzła hydrokrakingu (HCR) i niesie ze sobą pewną zawartość siarkowodoru. Trzeci wsad pochodzi ze stabilizatora w węźle destylacji ropy surowej (DRW), zawierający H2S i merkaptany.

Węzeł wydzielania LPG w tym projekcie składa się z dwóch głównych sekcji rozdziału, które obejmują kolumny deetanizacji i depropanizacji. Główny produkt tego węzła to propan, otrzymywany ze szczytu sekcji depropanizacji. Kieruje się go do kulistych zbiorników stoka-żu. Innym głównym produktem tego węzła jest butan. Bywa on odbierany z dolnej części de-propanizatora i kierowany do zbiorników kulistych. Produkty te miesza się ze sobą w rozma-itych stosunkach w różnych porach roku, zależnie od potrzeb. Produktem ubocznym otrzy-mywanym z górnej części deetanizatora jest gaz opałowy, przesyłany do sieci grzewczej w rafinerii.

Niniejsze studium obejmuje przebadanie wpływu zawartości H2S we wsadzie na parametry projektowe deetanizatora. Dodatkowo uwzględniono wpływy ciśnienia roboczego kolumny depropanizacji na zużycie mediów w jej skraplaczu. Proponowany schemat obróbki strumieni LPG przed wydzielaniem składników przedstawiono na rysunku 1.

Deetanizator

Dopływający LPG z trzech źródeł miesza się w zbiorniku buforowym wsadu i pompuje do kolumny deetanizacji. Funkcją tej kolumny, pracującej pod ciśnieniem 26 barów jest usuwanie etanu jako strumienia odbieranego ze szczytu i produkowanie w kubie strumienia produktu zawierającego propan oraz węglowodory cięższe. Kolumnę deetanizacji zaprojektowano w ten sposób, aby maksymalna strata frakcji C3 w gazie opałowym wynosiła 7% masy. Strumień opar odbierany ze szczytu schładza się do 60oC w chłodnicy powietrznej, a na-stępnie do 40oC w skraplaczu. W końcu mieszane frakcje kieruje się do zbiornika orosienia. Faza parowa w separatorze zawiera węglowodory lżejsze (C2-) i przesyła się ją do węzła gazu opałowego jako produkt uboczny. Frakcję ciekłą przy pomocy pompy orosienia zawraca się na szczyt kolumny. Węglowodory ciekłe otrzymywane z kuba kolumny deetani-zacji (C3+) przesyła się przez regulator poziomu do sekcji depropanizacji dla dalszego prze-robu. Rysunek 2 pokazuje schemat technologiczny sekcji deetanizacji w węźle wydzielania LPG w rafinerii firmy Khuzestan.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

37 204 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP