PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Inwestycje rozwojowe Orlenu wzrosną o jedną trzecią

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
24-03-2016 14:25
Inwestycje rozwojowe Orlenu wzrosną o jedną trzecią
Fot. Mat. pras. Orlen

W 2016 roku grupa PKN Orlen przewiduje w wariancie bazowym nakłady inwestycyjne na poziomie 4,8 mld zł. To o połowę więcej niż wyniosły faktycznie zrealizowane inwestycje w 2015 roku (3,2 mld zł). Z tego nakłady na rozwój mają wynieść 3,3 mld zł, o jedną trzecią więcej niż koncern planował rok wcześniej (2,5 mld zł).

Scenariusz bazowy przewiduje, że nakłady na utrzymanie i regulacje w grupie PKN Orlen wyniosą w 2016 roku 1,5 mld zł, czyli o 15 proc. więcej niż planowano w roku 2015 (1,3 mld zł).
Jak wyjaśnia Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych, powodem wzrostu jest przede wszystkim zaplanowany na ten rok duży postój remontowy czeskiej rafinerii w Litvinovie, w ramach którego oprócz odbudowywanej nadal instalacji krakingu parowego, uszkodzonej w pożarze z sierpnia 2015 roku, wykonywane będą prace remontowe instalacji polipropylenu, visbreakingu oraz hydrokrakingu. Oprócz tego najważniejsze planowe przestoje w tym roku obejmują sześć instalacji na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, trzy w Możejkach na Litwie oraz jedną w rafinerii w czeskich Kralupach.

Z kolei nakłady na rozwój mają w tym roku wynieść 3,3 mld zł, o 32 proc. więcej niż zakładał plan na rok 2015 (2,5 mld zł). Najważniejsze projekty rozwojowe na 2016 rok obejmują kontynuację budowy bloku gazowo-parowego w Płocku (tegoroczne nakłady na ten cel to ok. 1 mld zł), budowę instalacji polietylenu (PE3) w Czechach (ok. 600 mln zł), a także budowę ponad 20 stacji paliw w Polsce, Niemczech i Czechach, jak również kontynuację modernizacji stacji i rozbudowy oferty pozapaliwowej, w tym wzrost liczby punktów gastronomicznych Stop Cafe i Stop Cafe Bistro (300-400 mln zł).

Ponadto ok. 800 mln zł przeznaczone zostało na segment wydobywczy, przy czym 60 proc. tych środków ma trafić do aktywów kanadyjskich, a 40 proc. do polskich. - Jednakże jeżeli cena ropy naftowej nadal pozostanie niska, należy się spodziewać, że te wielkości będą optymalizowane - zapowiada Sławomir Jędrzejczyk.

Wiceprezes Orlenu zastrzega, że łączne plany inwestycyjne nie uwzględniają ok. 600 mln zł kosztów odbudowy po pożarze instalacji krakingu parowego w Litvinovie, ze względu na fakt, że Orlen liczy na odzyskanie zdecydowanej większości tej kwoty z ubezpieczenia.

- Oprócz 600 mln zł kosztów odbudowy instalacji, w grę wchodzi także ok. 400 mln zł z tytułu utraconych przychodów w 2015 roku i w przybliżeniu ok. 800 mln zł utraconych przychodów w 2016 roku - wyszczególnia Sławomir Jędrzejczyk. PKN Orlen nie spodziewa się jednak odzyskania całości tej kwoty od ubezpieczycieli zakładu w Litvinovie w 2016 roku.

Przypomnijmy, że w 2015 roku Orlen zrealizował inwestycje za 3,18 mld zł, czyli niespełna 84 proc. zakładanego planu. Nakłady te nie uwzględniają jednak wydatków na akwizycje, czyli ok. 1,5 mld zł na zakup spółki Kicking Horse Energy w Kanadzie i FX Energy w USA, a także ok. 100 mln zł na nabycie pozostałych udziałów w Ceska Rafinerska.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP