XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Irak chce kontrolować kurdyjską ropę

Irak chce kontrolować kurdyjską ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze centralne Iraku chcą, aby autonomiczny Region Kurdystanu przestał niezależnie eksportować ropę naftową, a także, by przekazał kwestie sprzedaży tego surowca irackiej państwowej agencji SOMO - poinformował w czwartek jej dyrektor generalny.

  • Peszmergowie przejęli kontrolę nad Kirkukiem w 2014 roku, kiedy irackie siły wycofały się z tego terenu pod naporem sił zbrojnych Państwa Islamskiego (IS).
  • Wydobycie ropy z Kirkuku spadło w połowie października, kiedy irackie siły odzyskały kontrolę nad polami naftowymi w tym północnym regionie kraju z rąk peszmergów - kurdyjskich bojowników.
  • NOC powinien wznowić eksport z Kirkuku kurdyjskim rurociągiem w listopadzie, gdy obie strony uzgodnią warunki jego użycia

Irak rozmawia z Turcją o tym, by zezwolić Państwowej Organizacji ds. Sprzedaży Ropy (SOMO) na sprzedaż kurdyjskiej ropy, która dociera rurociągiem do Ceyhanu, tureckiego terminalu naftowego nad Morzem Śródziemnym - powiedział dziennikarzom w Bagdadzie dyrektor generalny SOMO Ala al-Jasiri.

Do połowy października około 530 tys. baryłek ropy naftowej dziennie docierało tym rurociągiem do Ceyhanu. Połowa tego surowca pochodziła z pól naftowych, będących pod administracją Kurdyjskiego Rządu Regionalnego (KRG), a reszta z muhafazy (prowincji) Kirkuk, a więc spornej prowincji, do której prawa roszczą sobie władze kurdyjskie i władze centralne w Bagdadzie.

Wydobycie ropy z Kirkuku spadło w połowie października, kiedy irackie siły odzyskały kontrolę nad polami naftowymi w tym północnym regionie kraju z rąk peszmergów - kurdyjskich bojowników.

Peszmergowie przejęli kontrolę nad Kirkukiem w 2014 roku, kiedy irackie siły wycofały się z tego terenu pod naporem sił zbrojnych Państwa Islamskiego (IS). Posunięcie sił kurdyjskich uniemożliwiło wówczas dżihadystom przejęcie pół naftowych - zwraca uwagę agencja Reutera.

W październiku rurociągiem przesyłano średnio 419 tys. baryłek ropy naftowej dziennie, podczas gdy we wrześniu - 600 tys. - poinformował dyrektor generalny działającego w Kirkuku państwowego koncernu North Oil Company (NOC) Farid al-Dżadir.

NOC powinien wznowić eksport z Kirkuku kurdyjskim rurociągiem w listopadzie, gdy obie strony uzgodnią warunki jego użycia - poinformował dyrektor SOMO.

Jasiri dodał, że Kirkuk będzie również eksportował za pomocą cystern około 15 tys. baryłek surowca dziennie do rafinerii w Kermanszah w zachodnim Iranie. Jasiri oczekuje, że stary rurociąg, który omija większą część Kurdystanu, zacznie ponownie działać za trzy miesiące.

Rurociąg został poważnie uszkodzony przez dżihadystów z IS, gdy w 2014 roku opanowali oni muhafazę Niniwa ze stolicą w Mosulu. Wspierane przez USA irackie siły wyparły IS z Mosulu w lipcu br. po trwającej dziewięć miesięcy ofensywie wspieranej przez peszmergów.

Jasiri zaznaczył, że Irak - drugi po Arabii Saudyjskiej największy producent ropy naftowej w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) - poprze każdą przyszłą decyzję organizacji, żeby podtrzymać ceny tego surowca. Oczekuje się, że OPEC rozszerzy ograniczenia dotyczące produkcji ropy naftowej, kiedy spotka się w Wiedniu pod koniec miesiąca.

Konflikt między Bagdadem a Irbilem nasilił się po referendum z 25 września w Regionie Kurdystanu i na terenach spornych. Zdecydowana większość uczestników referendum opowiedziała się za niepodległością Kurdystanu. Bagdad uznał plebiscyt za nielegalny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Irak chce kontrolować kurdyjską ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!