XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Iran odłączył od internetu terminal naftowy, by uniknąć ataków

Iran odłączył od internetu terminal naftowy, by uniknąć ataków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Władze Iranu odłączyły od internetu terminal naftowy oraz ministerstwo ds. ropy, by uniknąć cyberataków - podała w poniedziałek półoficjalna agencja Mehr. Teheran chce zastąpić internet własną siecią, by ograniczyć "inwazję kulturową" Zachodu.

Agencja Mehr informuje, że terminal eksportowy w Chark, na południu Iranu, i inne instalacje naftowe zostały zaatakowane w niedzielę przez hakerów, ale nie przerwały pracy.

Iran twierdzi, że prowadzi od dawna wojnę technologiczną z USA i Izraelem - pisze Associated Press, przypominając, że niedawno rząd w Teheranie ogłosił, iż przedsięwziął liczne kroki mające chronić kraj przed atakami w cyberprzestrzeni.

Iran chce stworzyć całkowicie "lokalny", krajowy rodzaj internetu, który ma przeciwdziałać "kulturalnej inwazji" wrogów, którzy chcą propagować społeczny sprzeciw i podkopywać fundamenty systemu politycznego - pisze agencja AP.

W lutym władze poinformowały, że wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy komputerów w Iranie. W 2010 roku Stuxnet zaatakował irańskie instalacje nuklearne i inne urządzenia przemysłowe, zakłócając pracę pewnej liczby wirówek do wzbogacania uranu. Teheran twierdzi jednak, że jego naukowcy zdołali wykryć i zneutralizować wirusa, zanim spowodował poważniejsze szkody.

Prócz Stuxnetu irańska sieć została zaatakowana w 2011 roku przez program nazywany Stars i tajemniczy wirus szpiegowski Doku - przypomina Associated Press.

Według amerykańskiej prasy wirus Stuxnet został stworzony wspólnie przez specjalistów z USA i Izraela, aby opóźnić program nuklearny Iranu, którego celem jest - zdaniem Zachodu - produkcja broni jądrowej. Rząd w Teheranie zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że program ma charakter wyłącznie pokojowy.

W marcu "Washington Post" poinformował, że Pentagon przyspiesza prace nad stworzeniem broni cybernetycznej nowej generacji, zdolnej do uszkodzenia sieci komputerowych nieprzyjaciela niepodłączonych do internetu. Broń taka przydałaby się na przykład w ewentualnej konfrontacji zbrojnej z Iranem i Syrią - wyjaśniali rozmówcy amerykańskiego dziennika.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Iran odłączył od internetu terminal naftowy, by uniknąć ataków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!