PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

J. Krawiec, Orlen: optymistycznie patrzymy w przyszłość spółki

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
31-03-2011 10:50
J. Krawiec, Orlen: optymistycznie patrzymy w przyszłość spółki

Wchodząc w rok 2010 byliśmy przekonani, że jesteśmy na dobrej drodze, a zaplanowane działania pozwolą nam na wzmocnienie pozycji rynkowej koncernu. Osiągnęliśmy znacznie więcej niż zakładaliśmy - tak prezes Orlenu Jacek Krawiec skomentował wyniki spółki za 2010 rok.

- Z satysfakcją mogę powiedzieć, że w minionym roku pomyślnie zamknęliśmy pierwszy etap przyjętej dwa lata wcześniej strategii. Równocześnie osiągnęliśmy najwyższe od pięciu lat wyniki finansowe - dodał prezes Orlenu. Przyznał on, że pozycja firmy na początku ubiegłego roku nie była komfortowa – zarówno ze względu na sytuację finansową, jak i otoczenie ekonomiczne, w jakim przyszło jej funkcjonować. - Wypracowane w 2010 roku wyniki Koncernu potwierdzają w pełni efektywność i słuszność realizowanego przez nas planu – podkreślił prezes Krawiec.
Jego zdaniem po dwóch latach dekoniunktury branża paliwowa odnotowała wreszcie przejawy stabilizacji warunków ekonomicznych, szczególnie istotnych dla spółek typu downstream. - W połączeniu z wdrożonymi działaniami prowadzącymi do wzrostu sprawności operacyjnej umożliwiły one wypracowanie na koniec roku bardzo dobrych wyników finansowych, przekraczających oczekiwania rynku - powiedział.

- Miniony rok to także czas intensywnych przygotowań i tworzenia silnej podbudowy dla drugiego etapu strategii rozwoju zakładającego ewolucję Grupy w kierunku koncernu multiutility. Mimo, iż jest to proces czasochłonny i wymagający znacznych nakładów kapitałowych, wszystkie strategiczne i techniczne założenia realizowane są zgodnie z planem - zapewnił Jacek Krawiec.

W ramach rozwoju segmentu poszukiwań i wydobycia w ubiegłym roku spółka prowadziła kolejny etap badań i analiz obejmujących wszystkie posiadane koncesje na poszukiwania surowca, zarówno na szelfie bałtyckim, w rejonie lubelskim, jak i na złożu Sieraków. - Ponadto podpisaliśmy stosowną umowę z Ministerstwem Ochrony Środowiska Ukrainy, która otwiera nam dostęp do badań tamtejszych złóż węglowodorów - dodał prezes Orlenu.

Zaawansowane są również prace ukierunkowane na rozwój segmentu energetycznego, którego pierwszym etapem ma być budowa elektrowni gazowej we Włocławku. - W 2010 roku uzyskaliśmy dwa kluczowe dokumenty: prawomocną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji tego przedsięwzięcia oraz o przyłączeniu do sieci. Ogłosiliśmy też przetarg na dostawcę turbiny parowej do elektrowni - przypomniał Jacek Krawiec.

Spółka PKN Orlen miała 2371,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2010 roku wobec 1308,52 mln zł zysku rok wcześniej. Czytaj więcej: PKN Orlen miał 2371,36 mln zł zysku netto w 2010 r., wzrost o 81,2% r/r

Rekordowe, najwyższe w historii rezultaty koncern osiągnął w zakresie łącznych wolumenów sprzedaży, które przekroczyły poziom 34 mln ton, przy czym największą dynamikę odnotował segment detaliczny. W tym czasie Grupa Kapitałowa Orlen zwiększyła do 28 mln ton przerób ropy naftowej.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP