XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Jacek Krawiec, Orlen: wrogie przejęcie nam nie grozi

Jacek Krawiec, Orlen: wrogie przejęcie nam nie grozi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nie można wykluczyć, że polska firma paliwowa będzie szukać partnera kapitałowego do litewskiej rafinerii Możejki - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Jacek Krawiec, prezes Zarządu PKN Orlen.

Orlen musi zdywersyfikować dostawy ropy na wypadek problemów z ropociągiem Przyjaźń. Może to być na przykład ropa arabska. W czasie rozmów rządowych jesienią ubiegłego roku nawiązaliśmy kontakty. Teraz trzeba je podtrzymać i spróbować nawiązać współpracę. W lutym wybieramy się na road show po krajach arabskich i myślę, że będziemy bardziej konkretnie rozmawiać - mówi w dzienniku prezes Krawiec..

Prezes uspokaja także, że w razie problemów z dostawami rurociągiem Orlen w dowolnym momencie może importować surowiec do głównej rafinerii w Płocku drogą morską. - Jeśli pozwolą na to finanse Rosji, to rurociąg do Primorska powstanie najwcześniej ok. 2012 r. - dodał w wywiadzie.

Na pytanie, czy pojawią się nowi dostawcy ropy dla Orlenu, prezes zapewnił, że koncern chce utrzymać dotychczasową strukturę zaopatrzenia w surowiec, czyli 80 proc. odbierać na podstawie umów długoterminowych, ale trzyletnie częściowo chce zastąpić krótszymi - rocznymi lub kwartalnymi.

Zapytany o zaopatrzenie Możejek, prezes Krawiec odpowiedział, że dla Orlenu najważniejsze jest usprawnienie logistyki: uzyskanie kontroli operacyjnej nad terminalem Kłajpedos Nafta oraz transportu ropy do Możejek i przesyłu produktów, czyli kwestia budowy rurociągów paliwowego i naftowego między Możejkami a Butyngą i Kłajpedą.

- Jeśli nie osiągniemy większej efektywności w zakresie logistyki ropy i produktów, to trzeba będzie jej szukać gdzieś indziej, czyli zamrozić wydatki inwestycyjne w Możejkach i znacznie zredukować zatrudnienie - wyjaśnia w dzienniku Krawiec.

- Jeśli efektywność rafinerii w Możejkach nie wróci do poziomu z przeszłości, to będziemy musieli radykalnie ciąć koszty, przyśpieszając m.in. redukcję zatrudnienia, która i tak jest konieczna. Inna kwestia to oczekiwania strony litewskiej dotyczące wykupienia przez Orlen reszty akcji Mażeikiu Nafta, które wykraczają poza zapisy z umowy, a są dla nas zaskakujące i nie do końca zrozumiałe - dodaje prezes.

Inwestycja w Możejkach ma swoje uzasadnienie strategiczne. Gdyby kontrolował ją ktoś inny, to mogłoby mieć negatywny wpływ na nasz rynek paliwowy i pozycję Orlenu. Ale w obecnej sytuacji - recesji na świecie, szukania oszczędności i ograniczenia planów inwestycyjnych - nie można wykluczyć, że będziemy zmuszeni do szukania dla tej inwestycji partnera - mówi w "Rz" prezes Olrenu.

Zapytany o sprzedaż Anwilu, prezes potwierdził, że obecnie zainteresowanie spółką będzie mniejsze, a najtrudniejsza sytuacja czeka koncern w tym półroczu. Dlatego też Orlen chce dokonać transakcji w drugim półroczu, ale główny warunek to satysfakcjonująca cena za Anwil.

Prezes w wywiadzie podkreślił również, że w bieżącym roku konieczne będą oszczędności w wydatkach inwestycyjnych - i nie chodzi o wyeliminowanie projektów, ale o odsunięcie ich w czasie. Druga kwestia to oszczędności kosztów operacyjnych.

Zapytany o groźbę wrogiego przejęcia, prezes uspokoił, że obecnie nie ma żadnych sygnałów, które by na taki zamiar wskazywały. - Poza tym takie działania w sektorze naftowym nie mają sensu, bo Skarb Państwa ma różne możliwości utrudnienia życia niechcianemu inwestorowi - uspokaja w "Rz" Krawiec.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jacek Krawiec, Orlen: wrogie przejęcie nam nie grozi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!