Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jakość paliw zależy także od właściciela stacji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
27-04-2011 11:28
Jakość paliw zależy także od właściciela stacji

Co 22 stacja w Polsce sprzedaje benzynę oraz olej napędowy, które nie spełniają norm jakościowych. Między innymi takie są wyniki kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową w 2010 roku. To najlepszy wynik od 2007 roku i drugi w ośmioletniej historii kontroli jakości paliw.

Zdaniem ekspertów nieprawidłowości wykrywane przez Inspekcję Handlową są najczęściej skutkiem niefrasobliwości właścicieli stacji i braku odpowiednich procedur zarządzania obiektem.
- Nasza firma oferuje najwyższej jakości paliwa, nabywane u sprawdzonego dostawcy, z którym mamy długoterminową umowę. Oznacza to, że nie zmieniamy dostawców paliw, aby zaopatrzyć się w najtańszy surowiec. Mamy świadomość, że wiązałoby się to z pogorszeniem parametrów oferowanego przez nas paliwa - mówi Jacek Malec, prezes Momo SA.

- W naszej firmie wypracowaliśmy zakładowe normy gwarantujące hermetyczny obieg paliwa, który wyklucza ingerencję człowieka. Wszelkie czynności związane z tankowaniem, transportem oraz zrzutem paliwa do zbiorników na terenie stacji odbywają się automatycznie. Nasza procedura uwzględnia także monitoring czasu dojazdu kierowcy cysterny z paliwem, które trafia do nas. W ten sposób udaremniamy wszelkie próby niekontrolowanego zrzutu paliwa poza stacją. Ściśle przestrzegamy wytycznych w tym zakresie, ponieważ zależy nam na utrzymaniu najwyższego standardu naszej oferty - dodaje.

Kontrole przeprowadzone w 2010 roku objęły 1099 stacji benzynowych. Z danych UOKiK-u wynika, że na liście stacji benzynowych sprzedających paliwa złej jakości dominują obiekty należące do operatorów prywatnych. Takie stacje stanowiły 90 proc. placówek, co do których inspektorzy mieli zastrzeżenia. Zdarzyły się też przypadki wykrycia nieprawidłowości m.in. na stacjach takich marek, jak Shell, Orlen i Lukoil.

Najwięcej uchybień odnotowano na terenie województwa świętokrzyskiego. Tam paliwa niespełniające norm inspektorzy wykryli w ponad 7 proc. skontrolowanych stacji. Tymczasem w pozostałych regionach Polski nieprawidłowości dotyczą ponad 4 proc. stacji.

Najlepsze paliwo można zatankować w województwie opolskim, gdzie paliwa sprzedawane na wszystkich skontrolowanych stacjach odpowiadało normom jakości. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie, w którym nieprawidłowości wykryto tylko na jednej stacji.

W 2010 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała również około 450 stacji sprzedających autogaz. Wyniki kontroli są zbliżone do wyników tradycyjnych stacji benzynowych. Na poziom jakości LPG wpływają głównie firmy, które importują gaz i handlują nim w hurcie. Z danych UOKiK wynika, że inspektorzy mieli zastrzeżenia do ponad 4 proc. hurtowni LPG spośród blisko 50 skontrolowanych.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP