Janusz Lewandowski, PO: fuzja Lotosu i Orlenu to decyzja polityczna

Janusz Lewandowski, PO: fuzja Lotosu i Orlenu to decyzja polityczna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowana fuzja Grupy Lotos z PKN Orlen to decyzja polityczna, bardzo nieudolnie osłaniana argumentami ekonomicznymi - ocenił w piątek w Gdańsku, europoseł Platformy Obywatelskiej Janusz Lewandowski. Jego zdaniem wynika ona z niechęci rządu do Pomorza.

  • - Im bardziej podkreśla się - a widzę, że zabiegają o to posłowie PiS - że to będą dwa odrębne podmioty, że będzie odrębne zarządzanie i odrębne wpływy podatkowe - tym mniej ma to sensu ekonomicznego. Bo ginie wtedy cała ta synergia, o której się mówi - mówi Janusz Lewandowski.
  • - Natomiast im bardziej jest to prawdziwa fuzja, prawdziwy wykup i jedno zarządzanie, tym bardziej nieprawdziwa jest teza, że Lotos nie jest zabierany z Pomorza - ocenił polityk PO.
  • Zdaniem eurodeputowanego PO fuzja obu spółek "może oznaczać de facto eliminację Grupy Lotos". - Lotos to są takie drożdże i w sensie mecenatów kulturowych, sportowych - także zasadne jest bronienie przez społeczność Pomorza Lotosu jako perły Pomorza - uważa.

- Na odległość to wszystko pachnie polityką. I trzeba to widzieć w kontekście niechęci obecnego rządu do regionu, który jest niepokorny, który nie dał się nabrać na oszustwa wyborcze typu "Polska w ruinie". To są rządy, które traktują Pomorze jako podbity, ale niezdobyty teren - założono garnizon w postaci Urzędu Wojewódzkiego, skąd słyszymy np., że Kaszubi to jest zamach na jednolitość państwa polskiego - mówił Lewandowski na konferencji prasowej.

Zdaniem eurodeputowanego PO fuzja obu spółek "może oznaczać de facto eliminację Grupy Lotos". - Lotos to są takie drożdże i w sensie mecenatów kulturowych, sportowych - także zasadne jest bronienie przez społeczność Pomorza Lotosu jako perły Pomorza - uważa.

- Argumenty ekonomiczne są wyjątkowo niewiarygodne w przypadku rządu, który jest dumny z tego, że prawom ekonomii i rynku się nie kłania, że traktuje spółki Skarbu Państwa jako instrumenty polityczne i obsadza je ludźmi, którzy wykonują zlecenia polityczne. Nie ma tam już menedżerów z prawdziwego zdarzenia - przekonywał b. unijny komisarz ds. budżetu.

W ocenie Lewandowskiego "nawet jeśli na serio wziąć te argumenty ekonomiczne, to one się kupy nie trzymają".

- Bo są one wewnętrznie sprzeczne. Im bardziej podkreśla się - a widzę, że zabiegają o to posłowie PiS - że to będą dwa odrębne podmioty, że będzie odrębne zarządzanie i odrębne wpływy podatkowe - tym mniej ma to sensu ekonomicznego. Bo ginie wtedy cała ta synergia, o której się mówi. Natomiast im bardziej jest to prawdziwa fuzja, prawdziwy wykup i jedno zarządzanie, tym bardziej nieprawdziwa jest teza, że Lotos nie jest zabierany z Pomorza - ocenił polityk PO.

PKN Orlen we wtorek poinformował, że spółka i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podał, że proces konsolidacyjny "potrwa około roku".

Więcej materiałów na temat przejęcia Lotosu przez Orlen znajdziesz tu

- Budowa silnego, zintegrowanego koncernu paliwowo-petrochemicznego to decyzja biznesowa niezbędna z kilku perspektyw: przyszłości biznesowej obu firm, budowania wartości firmy dla akcjonariuszy, bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również interesu klientów indywidualnych. Ta świadomość powoduje, że mamy pełną determinację, aby ten proces sprawnie i skutecznie przeprowadzić - przy wsparciu Skarbu Państwa jako kluczowego akcjonariusza, a jednocześnie przy poszanowaniu praw wszystkich akcjonariuszy i z troską o pracowników - powiedział Obajtek.

Skarb Państwa ma w Grupie Lotos 53,19 proc. akcji. Nie ma innych akcjonariuszy, którzy posiadaliby powyżej 5 proc. akcji gdańskiej spółki.

W czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelowali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o "wycofanie się z pomysłu nieprzemyślanego i złego w skutkach przejęcia" Grupy Lotos przez PKN Orlen.

"Ze zdumieniem i niepokojem przyjęliśmy informacje o planowanym przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Jako samorządowcy z Gdańska i Pomorza wiemy, jakie znaczenie dla regionu ma nowoczesny i samodzielny koncern, którego rozwój od lat jest naszą dumą" - napisali.

W liście prezydent Gdańska i marszałek pomorski zwrócili uwagę, że "w przypadku przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen oznaczać to będzie zwolnienia i redukcję miejsc pracy". "Przejęcia wiążą się również ze zmianą siedziby przejmowanych spółek, co w omawianej sytuacji oznaczać będzie utratę znaczących dochodów budżetowych z tytułu udziału w podatku CIT, który dla samego Gdańska w 2017 roku wyniósł prawie 22 mln zł, a dla Pomorza 60 mln zł" - stwierdzili.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Janusz Lewandowski, PO: fuzja Lotosu i Orlenu to decyzja polityczna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!