Jesienna stagnacja na rynku paliw?

Jesienna stagnacja na rynku paliw?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Średnie ceny detaliczne w kraju wskazują na okres stagnacji cenowej na rynku paliw. W tym tygodniu kierowcy na pylonach stacji benzynowych nie zauważyli zmian w przypadku benzyny i autogazu. Tylko olej napędowy nieznacznie poszedł w górę.

Benzyna bezołowiowa 95 utrzymała średnią cenę detaliczną na niezmiennym od 4 tygodni poziomie 5,29 zł za litr. Warto zaznaczyć, że od połowy czerwca to paliwo ustawicznie tanieje. 25 czerwca kosztowało w kraju średnio 5,49 zł/l, obecnie jest aż o 20 groszy tańsze. Jak na razie cena ta wydaje się być stabilna.

Jeśli chodzi o benzynę 98 oktanową, za którą obecnie trzeba zapłacić 5.59 zł/l, również i ona od kilku tygodni utrzymuje się na stałym poziomie, z wyjątkiem spadku ceny detalicznej 2 tygodnie temu, kiedy to litr kosztował 3 grosze mniej, niż dziś.

Olej napędowy zanotował w tym tygodniu nieznaczny wzrost o 1 grosz na litrze, obecnie średnio w kraju kosztuje 5,19 zł/l. Nadal jednak na wybranych stacjach w kraju możemy spotkać się z ceną tego paliwa na poziomie poniżej 5 zł za litr. Niskimi kosztami tankowania diesla nadal kuszą stacje przymarketowe, niezależne i te wchodzące w skład mniejszych sieci stacji.

W przypadku LPG średnia cena ustabilizowała się na takim samym poziomie jak w ubiegłym tygodniu, czyli 2,59 zł/l – warto zauważyć, że spadek ceny detalicznej LPG w kraju obserwujemy już od przeszło 7 tygodni. Pomimo tego, możemy spodziewać się tendencji wzrostowej w obrocie detalicznym, ponieważ obecnie obserwujemy wzrost cen hurtowych, co jest spowodowane spadkiem podaży tego paliwa. W dłuższej perspektywie może się to przełożyć na wzrost cen detalicznych, chociaż prawdopodobnie nieliczni sprzedawcy będą starali się utrzymać niskie ceny, w nadziei na utrzymanie dotychczasowej części rynku.

Jeśli przyjrzymy się relacjom między cenami „95-tki” i LPG to możemy zauważyć, że konkurencyjność LPG w stosunku do benzyny spadła. Obecnie cena autogazu stanowi 48 proc. ceny bezołowiowej 95, natomiast roku temu, o tej porze stanowiła 44 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!