PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest plan połączenia spółek Orlen Paliwa i Orlen Gaz

Autor: PAP
27-08-2015 12:56
Jest plan połączenia spółek Orlen Paliwa i Orlen Gaz

Obecnie w obu podmiotach 100 proc. udziałów posiada PKN Orlen.

Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Spółki grupy kapitałowej PKN Orlen: Orlen Paliwa i Orlen Gaz zostaną połączone. Nastąpi to w wyniku przejęcia, poprzez przeniesienie majątku Orlen Gaz na Orlen Paliwa za udziały, które spółka przejmująca wyda wspólnikowi spółki przejmowanej, czyli PKN Orlen.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych podstawę połączenia stanowiły będą uchwały Zgromadzenia Wspólników obu podmiotów, czyli Orlen Paliwa i Orlen Gaz zawierające zgodę na plan połączenia - poinformowały spółki. Obecnie w obu podmiotach objętych planem połączenia 100 proc. udziałów posiada PKN Orlen.
W wyniku połączenia kapitał zakładowy Orlen Paliwa zostanie podwyższony z ponad 38,3 mln zł do prawie 81,3 mln zł poprzez utworzenie 4295 nowych udziałów o wartości nominalnej 10 tys. zł każdy. Połączenie nastąpi z dniem jego wpisania, podwyższenia kapitału zakładowego Orlen Paliwa, przez sąd rejestrowy.

W związku z planem połączenia dokonano wyceny Orlen Paliwa i Orlen Gaz. Na 1 lipca tego roku wartość księgowa kapitałów własnych w przypadku Orlen Paliwa wyniosła ponad 118,6 mln zł, a w przypadku Orlen Gaz ponad 132,9 mln zł.

Na połączenie spółek Orlen Paliwa i Orlen Gaz nie jest wymagana zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż podmioty te należą do tej samej grupy kapitałowej. W wyniku połączenia, spółka przejmowana - Orlen Gaz zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.

Spółka Orlen Paliwa, dawniej z siedzibą w Płocku (Mazowieckie), a od niedawna z siedzibą w Widełce (Podkarpackie) jest Regionalnym Operatorem Rynku PKN Orlen. Zajmuje się sprzedażą paliw, w tym różnego gatunku benzyn, oleju napędowego i oleju opałowego. Orlen Paliwa posiada koncesję na obrót paliwami ciekłymi ważną do 31 grudnia 2025 r. Obsługuje kilka tysięcy klientów instytucjonalnych i indywidualnych w kraju. Spółka działa od 1996 r., wcześniej m.in. pod nazwą Orlen PetroCentrum. Nowa nazwa spółki obowiązuje od 2012 r.

W lipcu tego roku Orlen Paliwa, wtedy z siedzibą w Płocku, poinformowała o połączeniu z inną spółką grupy kapitałowej PKN Orlen - Orlen PetroTank z siedzibą w Widełce. Powstał wówczas jeden podmiot pod nazwą: Orlen Paliwa z siedzibą w Widełce. Spółka argumentowała połączenie prowadzoną "dalsza optymalizacją hurtowego kanału sprzedaży paliw".

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen jest największym podmiotem na krajowym rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. posiada m.in. sześć rozlewni, terminal lądowy w Sokółce (Podlaskie) oraz terminal morski LPG w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw. Urządzenia obiektu umożliwiają tam też proces odwrotny: rozładunek autocystern i cystern kolejowych za pomocą sprężarek do zbiorników oraz załadunek statku ze zbiorników.

W 2014 r. Orlen Gaz podpisał ostateczną umowę sprzedaży segmentu butli gazowych spółce Gaspol, która przejęła prawo współpracy oraz obowiązki wynikające z umów z dotychczasowymi kontrahentami Orlen Gaz. Jak przypomniała wtedy spółka, segment butli gazowych został wystawiony tam na sprzedaż w 2011 r., zgodnie z założeniami zmodyfikowanej strategii, zakładającej m.in. koncentrację działalności na kluczowych segmentach, czyli autogazie, sprzedaży hurtowej oraz instalacjach przemysłowych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 569 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 192 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 999 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP