Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Jest projekt pierwszego rozporządzenia do „pakietu energetycznego”

Autor: WNP.PL (Piotr Apanowicz)
18-10-2016 12:24
Jest projekt pierwszego rozporządzenia do „pakietu energetycznego”
Fot. Fotolia

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie szczegółowego wykazu paliw podlegających koncesjonowaniu oraz wpisowi do rejestru podmiotów przywożących.

Na podstawie opublikowanego właśnie, długo wyczekiwanego przez branżę paliw, projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu paliw ciekłych, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja, obrót, w tym obrót z zagranicą, wymaga koncesji oraz których przywóz wymaga wpisu do rejestru podmiotów przywożących, przedsiębiorstwa energetyczne wykonujące działalność polegającą na wytwarzaniu, magazynowaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie paliwami ciekłymi, w tym z zagranicą, będą zobowiązane złożyć wniosek o zmianę posiadanych koncesji, w celu dostosowania ich treści do definicji paliw ciekłych, o której mowa w nowych przepisach.
Projekt rozporządzenia wyszczególnia kody CN, którym oznaczone są półprodukty rafineryjne, gaz płynny LPG, benzyny silnikowe, benzyny lotnicze, paliwa do silników odrzutowych, inne nafty, oleje napędowe, lekkie oleje opałowe i pozostałe oleje napędowe, ciężkie oleje opałowe oraz biopaliwa płynne, których wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie lub dystrybucja oraz obrót, w tym z zagranicą, wymaga koncesji.

W przypadku obowiązku wpisu do rejestru podmiotów przywożących, do tego katalogu paliw dochodzą także benzyny lakowe i przemysłowe.

To pierwszy projekt z szeregu rozporządzeń wykonawczych do tzw. pakietu energetycznego, czyli nowelizacji prawa energetycznego, obowiązującej od 1 września br., która ma przyczynić się do skutecznej walki z szarą strefą na rynku paliw.

Według wcześniejszych zapowiedzi resortu energii, wszystkie rozporządzenia miały być opublikowane jeszcze w październiku tego roku.

Obecnie wydaje się to raczej mało prawdopodobne. - Bardzo byśmy chcieli zobaczyć także pozostałe projekty rozporządzeń - mówi Leszek Wieciech, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Jego zdaniem opinię na temat skuteczności „pakietu energetycznego” poznamy najprawdopodobniej dopiero w 2017 roku, i to nie na samym początku. Wiele zależy tu od tego, kiedy ostatecznie wejdą w życie wspomniane rozporządzenia.

Chodzi jeszcze o rozporządzenia w sprawie wzoru sprawozdania o podmiotach zlecających usługi magazynowania, przeładunku, przesyłania lub dystrybucji paliw ciekłych i zakresie realizowanych usług, w sprawie wzoru sprawozdania o rodzajach oraz ilości wytworzonych, przywiezionych i wywiezionych paliw ciekłych, a także ich przeznaczeniu, w sprawie wzoru informacji o rodzajach i lokalizacji infrastruktury paliw ciekłych, a także w sprawie wzoru deklaracji składnej prezesowi Agencji Rezerw Materiałowych przez producentów i handlowców.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 917 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP