XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Juszczenko z Nazarbajewem o ropociągu do Gdańska

Juszczenko z Nazarbajewem o ropociągu do Gdańska
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zachęcał w czwartek prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa do zaangażowania w realizację projektu ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk.

- Jest to niemożliwe bez porozumienia ze stroną rosyjską, która ma własne ropociągi - odpowiedział Juszczence Nazarbajew. Jest to zgodne z dotychczasowym stanowiskiem Kazachstanu w tej kwestii.

Ukraiński prezydent starał się przekonać Nazarbajewa, by jego kraj przyłączył się do prac nad stworzeniem euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej z rejonu morza Kaspijskiego do Europy.

- Musimy porozumieć się w tej sprawie z rosyjskimi firmami transportującymi ropę naftową, żeby uzyskać odpowiednie (opłacalne) objętości przesyłowe - stwierdził Nazarbajew. Prezydent Kazachstanu wyraził jednocześnie zrozumienie dla potrzeb Ukrainy w dziedzinie dostaw energetycznych.

- Kazachstan może potencjalnie zadowolić te potrzeby i chce tego. Cały problem polega jednak na transporcie - podkreślił. Juszczenko ze swej strony przekonywał Nazarbajewa, że podczas planowanego na maj szczytu energetycznego w Kijowie "realizacja projektu Odessa-Brody-Gdańsk otrzyma nowy impuls".

Eksperci rynku paliwowewgo od początku podchodzili sceptycznie do opłacalności realizacji przedłużenia rurociągu Odessa-Brody do Polski, jeżeli w ten projekt nie zaangażuje się Kazachstan. - Bez Kazachstanu nie będzie po prostu wystarczająco dużo ropy, którą można by tłoczyć do Europy, żeby zapewnić efektywność tego przedsięwzięcia - uważa Maciej Gierej, były prezes Nafty Polskiej.

Jego zdaniem Azerbejdżan może skierować maksymalnie do 15 mln ton ropy rocznie do terminalu nad Morzem Czarnym, skąd mogłaby ona trafić do rurociągu w Odessie, natomiast dla opłacalności tego projektu potrzeba od 25 do 40 mln ton ropy, którą bez problemu mógłby zapewnić jedynie Kazachstan.

- Bez udziału Kazachstanu całe przedsięwzięcie ma charakter wyłącznie polityczny, a nie ekonomiczny - ocenia Maciej Gierej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Juszczenko z Nazarbajewem o ropociągu do Gdańska

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!