Kanada przestawia gospodarkę z surowców na innowacje

Kanada przestawia gospodarkę z surowców na innowacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarka Kanady długo rozwijała się dzięki wysokim cenom ropy, gazu i innych surowców naturalnych. Jednak spadek cen sprawił, że rząd federalny i rządy prowincji przestawiają gospodarkę na nowe tory. Spadki cen dotyczą też polskich firm w Kanadzie.

W kanadyjskiej polityce rzadko krytykuje się poprzedników, ale w minioną środę w Davos premier Justin Trudeau podkreślał: "Mój poprzednik chciał, byście znali Kanadę dzięki surowcom (ang. resources), ja chcę, byście znali Kanadyjczyków ze względu na ich innowacyjność (ang. resourcefulness)".

W ostatnich latach eksperci przestrzegali przed nadmiernym uzależnianiem gospodarki od surowców. Teraz z tym problemem na samym początku kadencji boryka się liberalny rząd Trudeau. Według danych urzędu statystycznego Statistics Canada w 2013 r. udział sektora naftowego, gazowego i wydobywczego w kanadyjskiej gospodarce wynosił 27 proc., sektor produkcji stanowił 35 proc. PKB, budownictwo - 24 proc. W 2013 r. cena baryłki ropy wynosiła 100-108 USD, teraz jest trzy razy niższa. W przypadku piasków bitumicznych, skąd pochodzi kanadyjska ropa, próg opłacalności to ok. 80 USD za baryłkę. Sektor naftowy zwalnia pracowników. Zwolnienia zaczęły się też w kopalniach miedzi - w ciągu ostatnich 5 lat ceny tego surowca spadły z 4,6 USD za funt do 1,97 USD za funt w ostatni wtorek.

W prowincji Alberta obecny jest PKN Orlen, który kupił spółki eksploatujące złoża ropy naftowej i gazu łupkowego: Kicking Horse Energy i Birchill Exploration. Orlen prowadzi też działalność wydobywczą ropy naftowej i poszukiwawczą gazu w Nowym Brunszwiku. Z kolei KGHM ma kopalnie w Ontario i Kolumbii Brytyjskiej.

Poprzedni federalny rząd konserwatystów ignorował ostrzeżenia przed uzależnianiem gospodarki od surowców. Jednak w maju 2015 r., po 44 latach konserwatywnych rządów w Albercie, wybory do parlamentu prowincji wygrała lewicowa Nowa Partia Demokratyczna (NDP). W październiku wybory federalne wygrali liberałowie. Przemysł wydobywczy ma też do czynienia z coraz pewniejszym egzekwowaniem przez Indian praw do ich terenów, na których znajdują się obszary eksploatacji. To problem m.in. KGHM w Kolumbii Brytyjskiej, gdzie właśnie rozpoczyna się proces oceny wpływu na środowisko planowanej przez KGHM kopalni odkrywkowej. Indianie zgłaszają roszczenia do tych terenów, choć rząd prowincji nie chce ich uwzględnić. W Nowym Brunszwiku obowiązuje moratorium na szczelinowanie hydrauliczne (metoda wydobycia gazu łupkowego); liberalny rząd prowincji ma podjąć decyzje w tej sprawie w marcu.

W naftowej Albercie rząd premier Rachel Notley stoi przed koniecznością zmian. W 2015 r. liczba bezrobotnych w prowincji wzrosła o 60 tys. do 170 tys. osób. Mocno osłabł rynek nieruchomości: w Calgary liczba transakcji spadła o 23,7 proc. w ciągu roku. W grudniu 2015 r. agencja Standard & Poor's obniżyła rating Alberty z AAA do AA+ ze względu na możliwe problemy z dochodami z powodu spadku cen ropy i rosnące obciążenie długiem. W miniony poniedziałek agencja Moody's utrzymała rating Alberty na poziomie potrójnego A, ale obniżyła perspektywę ze stabilnej na negatywną.

Rząd Alberty chce dywersyfikować gospodarkę. Rynek już dostrzegł drzemiący w tym potencjał, przez co np. wielu informatyków i inżynierów znajduje pracę w firmach sektora zaawansowanych technologii, który dotychczas rozwijał się wolniej, bo nie było go stać na przebicie energetyki płacami. Jak wskazała telewizja CBC, niski kurs kanadyjskiego dolara wobec amerykańskiego sprawił, że w Albercie jest większy popyt na lokalne usługi turystyczne. Rząd Alberty planuje zamknąć elektrownie węglowe, a w ciągu 15 lat udział energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu ma wynieść do 30 proc. To oznacza szansę dla przemysłu energii odnawialnych.

Z kolei rząd federalny zapowiada inwestycje. Liberałowie jeszcze w kampanii wyborczej mówili o trzech latach dużych deficytów. W czwartek rząd powtórzył swoje zobowiązanie do zainwestowania 60 mld dolarów kanadyjskich w infrastrukturę w ciągu 10 lat. Wcześniej mówiono o inwestycjach w naukę i edukację. Na Światowym Forum Ekonomicznych w Davos Trudeau mówił, reklamując Kanadę jako miejsce dobre dla inwestorów, że świat jest na progu czwartej rewolucji przemysłowej.

Zmiany są niezbędne, bo np. umowa o wolnym handlu Kanada-UE (CETA), przez poprzedni rząd zachwalana jako impuls dla gospodarki, nadal nie została ratyfikowana. Jak w czwartek informowały media, Unia Europejska zwróciła się do Kanady o renegocjację kwestii związanych z ochroną inwestorów, która w CETA jest równie kontrowersyjna, jak w negocjowanej umowie UE-USA, a negatywna opinia o umowie ze Stanami przekłada się na losy umowy z Kanadą.

Bank centralny Kanady (BoC) nie ma najlepszych prognoz dla sektora surowców, ale zapowiedzi inwestycji przyjął z zadowoleniem, mimo że mogą one oznaczać wzrost niskiej od 25 lat inflacji. Szef BoC Stephen Poloz zapowiedział w środę, że bank będzie bronił kanadyjskiej waluty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kanada przestawia gospodarkę z surowców na innowacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!