XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kazachski impuls dla rury z Odessy

Kazachski impuls dla rury z Odessy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kazachowie zamierzają budować rafinerię na Ukrainie. Ich plany mogą otworzyć nową kartę w pracach nad projektem rurociągu transportującego ropę do Polski

W pracach nad projektem rurociągu Odessa-Brody-Płock może dojść do przełomu. Kazachowie planują budowę rafinerii na Ukrainie, do której mieliby dostarczać swoją ropę. Ta zaś mogłaby popłynąć też rurą do Polski - pisze "Parkiet".

Zdaniem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, przerabiana nad Dnieprem środkowoazjatycka ropa mogłaby trafiać na rynki krajów Unii Europejskiej. Ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, który w środę przyjechał do Kazachstanu, zapowiedział, że dla budowy kazachskiej rafinerii gotów jest zaproponować każde miejsce.

Rok temu koncern KazMunajGaz, kontrolowany przez rząd z Astany, rozważał możliwość modernizacji i zakupu części udziałów przetwarzających ropę zakładów w Brodach (zachodnia Ukraina). Ponadto Nazarbajew zapewnił, że przyjedzie na planowany na maj szczyt energetyczny w Kijowie. Na ubiegłorocznych spotkaniach uczestników projektu Odessa-Brody-Płock, w Krakowie i Wilnie, zabrakło prezydenta Kazachstanu.

Władze środkowoazjatyckiej republiki otwarcie jednak nie poparły budowy magistrali z Ukrainy do Polski. Przedstawiciele Kazachstanu twierdzą, że aby dostarczać więcej ropy na Zachód potrzebna jest zgoda Rosji, która kontroluje ropociągi prowadzące do Europy.

Astana, oprócz ropy, sprzedaje na Starym Kontynencie, poprzez Gazprom, również gaz, który tranzytowany jest przez ukraińskie terytorium. Wiktor Juszczenko po raz kolejny zapewnił, że Kijów gwarantuje stabilne dostawy surowca do państwa Unii Europejskiej. Zagrożenie, że transport paliwa do Europy zostanie zakłócony, pojawiło się w poniedziałek, kiedy Gazprom zaczął zmniejszać Ukraińcom dostawy. W środę strony zawarły porozumienie, ale problem wciąż istnieje. Ukraińcy we wtorek mają wznowić rozmowy z Gazpromem. Atmosferę może podgrzać fakt, że Julia Tymoszenko, szefowa rządu w Kijowie, nie zgadza się z niektórymi punktami gazowej ugody, jaką w lutym zawarli prezydenci Ukrainy i Rosji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazachski impuls dla rury z Odessy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!