XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kazachski rząd karze zachodnich inwestorów naftowych

Kazachski rząd karze zachodnich inwestorów naftowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Międzynarodowe konsorcjum, które eksploatuje jedno z największych pól naftowych w Kazachstanie, musi zapłacić 609 mln dolarów kary.

Rząd w Astanie zarzuca konsorcjum kilku zachodnich koncernów, z amerykańskim Chevronem na czele, że w czasie prac na złożu Tengiz (połoźonym na zachodzie kraju) nie spełniło wszystkich wymogów dotyczących ochrony środowiska. Przed czterema laty tę samą grupę firm ukarano 71 mln dolarów, ale później karę złagodzono do 7 mln dolarów - przypomniała "Rzeczpospolita".

Tym razem jednak koncerny tworzące konsorcjum Tengizchevroil na zmniejszenie kary raczej nie mogą liczyć, bo władze kazachskie w ostatnich tygodniach znacznie zaostrzyły politykę wobec zagranicznych inwestorów działających w sektorze naftowym. I zaczęły bardziej skrupulatnie kontrolować, czy wypełniają zobowiązania ujęte w koncesjach na poszukiwania i wydobycie złóż, zwłaszcza te związane z ochroną środowiska.

Na dodatek ostatnio coraz częściej w Kazachstanie mówi się o potrzebie zwiększenia udziałów narodowych firm w dużych projektach wydobywczych - wyjaśnia "Rz".

Już wkrótce skutki tej polityki zapewne boleśnie odczuje także inne międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi włoski potentat Eni. Od kilku lat przygotowuje ono do wydobycia złoże Kaszagan na północnym wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Zdaniem ekspertów, to najbogatsze złoże, jakie odkryto na świecie w ciągu ostatnich 30 lat.

Jednak termin rozpoczęcia produkcji jest wciąż przesuwany, a koszty gwałtownie wzrosły - z planowanych początkowo 57 mld do 136 mld dolarów obecnie. Kazachski minister energetyki Sauat Mynbajew zapewniał ostatnio, że władze w Astanie liczą na kompromisowe rozwiązanie problemu, mogą się jednak domagać nawet 10 mld dolarów rekompensaty - czytamy w dzienniku.

"Rzeczpospolita" nie wyklucza też, że zamiast wpłacać pieniądze do państwowej kasy, konsorcjum odstąpi kazachskiej firmie państwowej KazMunaiGaz więcej udziałów w projekcie Kaszagan.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kazachski rząd karze zachodnich inwestorów naftowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!