KE gromadzi czarne chmury nad polskimi rafineriami

KE gromadzi czarne chmury nad polskimi rafineriami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wysoki poziom emisyjności ropy rosyjskiej, który może przyjąć Komisja Europejska, uderzy w konkurencyjność naszych rafinerii.

Obecnie trwają konsultacje na forum Komisji Europejskiej w sprawie norm emisyjność dla różnych gatunków rop. Chodzi o kalkulacje dotyczące emisyjności ropy naftowej w całym cyklu jej wykorzystania: od wydobycia do spalania. W negocjacje zaangażowany jest polski rząd w osobie wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza.

- Przyjęto pewne wartości domyślne, które akurat dla rop nigeryjskich, czy rosyjskich są bardzo wysokie. To później przekładałoby się na dodatkowe koszty dla rafinerii produkujących paliwa właśnie z tych gatunków ropy. Bezpośrednio uderzyłoby to w polskie rafinerie, ale także rafinerie korzystające z ropy nigeryjskiej - mówi Leszek Wieciech, dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Gdyby Komisja Europejska przeforsowała uregulowania dotyczące emisyjności ropy naftowej, produkcja paliwowa polskich rafinerii stałaby się niekonkurencyjna. - Paliwa przez nie produkowane byłyby drogie, droższe niż produkowane na przykład z ropy arabskiej. Miejmy nadzieję, że to rozwiązanie proponowane przez Komisję Europejską (KE) nie wejdzie w życie - mówi Leszek Wieciech.

Dodaje, że rozwiązania forsowane przez KE spowoduje zmianę kierunków przepływów ropy naftowej w Europie.

- Pewne gatunki ropy będą bardziej pożądane, inne mniej, w zależności od emisyjności. Terminale naftowe będą wręcz konieczne w takiej sytuacji - podkreśla Leszek Wieciech.

Jego zdaniem propozycje Komisji Europejskiej są bardzo niebezpieczne. Trudno będzie bowiem wiarygodnie zweryfikować wartość emisji poszczególnych gatunków rop. - Wysokoemisyjna ropa naftowa będzie dystrybuowana w takich sposób by paliwa z niej produkowane uzyskiwały już status niskoemisyjnych - mówi Leszek Wieciech.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!