KE grozi karami za dumpingowy import biodiesla

KE grozi karami za dumpingowy import biodiesla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pod koniec sierpnia Komisja Europejska oficjalnie wszczęła śledztwo w sprawie dumpingowego importu do krajów UE biodiesla z Argentyny oraz Indonezji – poinformowała Krajowa Izba Biopaliw. Procedura ma na celu wyjaśnienie, czy sprzedaż biodiesla z tych krajów odbywała się w warunkach zaburzających konkurencyjność europejskich wytwórców.

Wyjaśnianie potrwa przynajmniej 9 miesięcy, a jeśli zostaną potwierdzone zarzuty, na eksporterów zostaną wprowadzone wyrównawcze cła antydumpingowe.

Komisja Europejska otrzymała skargę złożoną zgodnie z art. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 1225/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie ochrony przed przywozem produktów po cenach dumpingowych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej, zawierającą zarzut istnienia dumpingu w przywozie biodiesla pochodzącego z Argentyny i Indonezji, który powoduje istotną szkodę dla przemysłu unijnego. Skarga została złożona w dniu 17 lipca 2012 r. przez Europejską Radę Biodiesla (European Biodiesel Board - EBB) w imieniu zrzeszonych producentów reprezentujących ponad 25 proc. ogólnej produkcji unijnej biodiesla.

Zarzut dumpingu dotyczący przywozu z państw, których dotyczy postępowanie, jest oparty na porównaniu ceny krajowej z ceną eksportową biodiesla sprzedawanego do UE. Mając na uwadze, że w obu państwach, których dotyczy postępowanie, ceny podstawowych surowców stosowanych w produkcji produktu objętego postępowaniem wydają się zniekształcone ze względu na istnienie systemu zróżnicowanych podatków eksportowych, EBB przedstawiło dodatkowo porównanie skonstruowanej wartości normalnej z ceną eksportową eksportowanego biodiesla.

Obliczone na obu podstawach marginesy dumpingu są znaczne w odniesieniu zarówno do Argentyny jak i Indonezji. EBB przedstawiło ponadto dowody świadczące o tym, że eksport biodiesla do UE z tych państw ogólnie wzrósł w wartościach bezwzględnych a także wzrósł jego udział w rynku.

Dowody przedstawione przez EBB wskazują, że wielkość oraz ceny przywożonego biodiesla mają, oprócz innych skutków, negatywny wpływ na poziom cen stosowanych przez przemysł unijny oraz jego udziały w rynku, co wywiera znaczący niekorzystny wpływ na ogólne wyniki i sytuację finansową w przemyśle unijnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE grozi karami za dumpingowy import biodiesla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!