KE za wspólną strategią w kontaktach z państwami - dostawcami ropy i gazu

KE za wspólną strategią w kontaktach z państwami - dostawcami ropy i gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja Europejska zaproponowała w środę wspólną strategię postępowania państw UE w sprawach energii, m.in. w kontaktach z dostawcami ropy naftowej i gazu. Według przewodniczącego PE prof. Jerzego Buzka, UE powinna mówić "jednym głosem" wobec państw trzecich.

Zgodnie z propozycją, kraje UE będą musiały informować o swoich umowach energetycznych.

KE przyjęła strategię w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii i współpracy międzynarodowej, po raz pierwszy proponując strategię dla zewnętrznych relacji UE w tej dziedzinie, a także towarzyszącą jej decyzję o ustanowieniu mechanizmu wymiany informacji o międzyrządowych umowach krajów UE z państwami trzecimi w obszarze energii. Zarówno strategia, jak i decyzja, wymagają jeszcze zatwierdzenia ze strony krajów UE i Parlamentu Europejskiego.

UE sprowadza z zewnątrz ok. 80 proc. ropy naftowej i ponad 60 proc. gazu. Jednym z głównych dostawców jest Rosja.

"W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił rzeczywisty postęp w polityce energetycznej UE. Teraz Unia musi rozszerzyć korzyści z dużego, wewnętrznego rynku poza swoje granice, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii do Europy i zadbać o międzynarodowe partnerstwo" - powiedział komisarz Oettinger. - Dlatego Komisja proponuje spójne podejście do relacji energetycznych z krajami trzecimi. Poprawi to wewnętrzną koordynację, by UE oraz kraje członkowskie działały razem i mówiły "jednym głosem".

O wspólne stanowisko UE wobec krajów trzecich od czasu kryzysu gazowego z początku 2009 roku apeluje Polska. Został wówczas wstrzymany tranzyt rosyjskiego gazu do krajów UE przez terytorium Ukrainy. Warszawa wskazywała, że nie ma spójnej polityki energetycznej UE np. wobec dostawców gazu i ropy, a poszczególne kraje unijne podpisują umowy, które nie zawsze służą bezpieczeństwu energetycznemu UE jako całości.

KE w zaproponowanej strategii kładzie szczególny nacisk na zwiększenie przejrzystości umów z krajami trzecimi w dziedzinie energii, co ma ułatwić zajmowanie stanowiska w organizacjach międzynarodowych i negocjacjach. Dlatego zaproponowała ustanowienie - w drodze decyzji KE - stałego mechanizmu wymiany informacji o międzyrządowych umowach w dziedzinie energii krajów UE z państwami trzecimi.

Jeśli zgodzą się na ten zapis rządy i Parlament Europejski, kraje "27" musiałyby się dzielić z pozostałymi członkami UE informacjami także o negocjowanych, a nie tylko podpisanych umowach energetycznych z państwami trzecimi.

"Rozszerzy to już istniejącą procedurę notyfikacji umów gazowych na wszystkie rodzaje energii, jak również posłuży jako instrument wymiany informacji na poziomie UE przed i po negocjacjach z krajami trzecimi" - przekonuje KE w strategii. Proponowany mechanizm ma wzmocnić pozycję negocjacyjną krajów członkowskich względem krajów trzecich "przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw i właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego".

Ponadto KE będzie w szczególnych przypadkach służyć swoją opinią na temat zgodności tych umów z unijnym prawem i celami w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Komisja zaznaczyła też, że niektóre umowy o dużym znaczeniu dla celów UE mogą - w razie potrzeby - być negocjowane z poziomu UE (a nie poszczególnych państw). Jako przykład podała rozmowy z Azerbejdżanem i Turkmenistanem o dostawach gazu na potrzeby transkaspijskiego systemu gazociągów. Jego elementem jest Nabucco, który ma zmniejszyć uzależnienie UE od dostaw gazu z Rosji.

"Komisja przedstawiła dobrą i aktualną propozycję. Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczową kwestią i zawsze współpracowałem z Komisją, by rozwijać Europejską Wspólnotę Energetyczną. Jej powołanie jest obecnie równie ważne, jak w 1992 r. ważne było stworzenie wspólnego rynku. Współpraca w sprawach energii przysłuży się wielu pokoleniom." - skomentował propozycję KE przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

"Zawsze przekonywałem, że UE potrzebuje jednego „interfejsu” w swych relacjach z partnerami zewnętrznymi – zarówno producentami surowców energetycznych jak i krajami tranzytowymi. Unia musi mieć zdolność magazynowania surowców energetycznych i skoordynowanego ich pozyskiwania. W perspektywie długoterminowej w przypadku kryzysu energetycznego musimy mieć zapewnione wspólne rezerwy strategiczne, zarządzane w duchu solidarności. Te potrzeby zostały uwzględnione w propozycjach Komisji Europejskiej" – dodał prof. Buzek.

Na upoważnienie KE do tych negocjacji wstępnie zgodzili się ambasadorzy UE, jednak potrzebna jest jeszcze formalna zgoda krajów UE na poziomie ministrów ds. europejskich, którzy spotykają się 12 września. Polsce, sprawującej obecnie prezydencję, zależy na jak najszybszym uzgodnieniu mandatu dla KE.

Budowa Nabucco ma się rozpocząć w 2013 roku, a od 2017 roku rurociągiem ma popłynąć gaz z rejonu Morza Kaspijskiego przez Turcję, Rumunię i Bułgarię do Europy Środkowej. Terminy realizacji tej inwestycji wielokrotnie przekładano. KE była oskarżana o nieskuteczność i bezradność, zwłaszcza w obliczu konkurencyjnego projektu South Stream z udziałem Gazpromu.

Ponadto KE w strategii zewnętrznych relacji energetycznych UE proponuje nowe partnerstwo na rzecz energii odnawialnej z krajami z południowego basenu Morza Śródziemnego. UE będzie też orędownikiem międzynarodowych, prawnie wiążących standardów bezpieczeństwa w energetyce jądrowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE za wspólną strategią w kontaktach z państwami - dostawcami ropy i gazu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!