Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kilkuset związkowców Orlenu zjedzie do Warszawy

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
04-11-2014 15:28
Kilkuset związkowców Orlenu zjedzie do Warszawy

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, gdzie 5 listopada protestować będą związkowcy Orlenu

Od 500 do 600 pracowników grupy kapitałowej PKN Orlen weźmie udział w pikiecie protestacyjnej przed siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zaplanowanej na środę, 5 listopada - szacują organizatorzy. Związkowcy protestują przeciwko planom zmiany pięciobrygadowego systemu czasu pracy w grupie Orlenu na system czterobrygadowy. W środowej pikiecie udział wezmą także związkowcy z IKS Solino walczących o sprawy pracownicze oraz przyszłość spółki.

Pikietę organizuje Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego (MZZPRC) w grupie kapitałowej PKN Orlen, najbardziej zainteresowany zmianą systemu czasu pracy, bo zrzeszający pracowników działu produkcji.
- Jeżeli ten system wejdzie w życie, a wszystko na to wskazuje, będzie to równoznaczne z likwidacją kilkuset miejsc pracy w grupie Orlen - powiedział w rozmowie z wnp.pl Bogdan Żulewski, wiceprzewodniczący MZZPRC. Według niego sam pracodawca szacuje tę liczbę na około 300 osób, a szacunki związkowców mówią nawet o 500-600 osobach.

Wprawdzie nie ma mowy o zwolnieniach, a jedynie o odejściach na emeryturę i niezatrudnianiu nowych osób w miejsce odchodzących pracowników, ale związkowcy przekonują, że i tak będzie to miało bardzo negatywny wpływ na działalność spółek z grupy Orlen. - Wprowadzenie systemu czterobrygadowego, czyli mniejsza liczba pracowników ruchu ciągłego, to obniżenie bezpieczeństwa produkcji. Już dzisiaj, w systemie pięciobrygadowym, notorycznie występują braki kadrowe, związane z urlopami i zwolnieniami - nie ma wątpliwości Bogdan Żulewski.

Jego zdaniem byłby to również poważny problem społeczny dla całego regionu. Dotychczas w miarę odchodzenia pracowników na emeryturę (w Orlenie przeciętnie kilkaset osób rocznie), analogiczna liczba osób była przyjmowana do pracy, co jednocześnie uruchamiało w firmie łańcuch awansów, bo na emeryturę odchodzą zazwyczaj pracownicy z długoletnim stażem i z wyższych stanowisk, a na ich miejsce przyjmowani są młodzi ludzie bez doświadczenia. Tym razem koncern nie miałby przyjmować nikogo w miejsce odchodzących na emeryturę. - Te kilkaset utraconych miejsc pracy w skali lokalnego rynku w Płocku czy Włocławku, gdzie bezrobocie i tak jest wysokie, byłoby nie lada problemem – uważa wiceprzewodniczący MZZPRC.

Oficjalnie PKN Orlen wciąż nie podjął ostatecznej decyzji w sprawie zmiany systemu czasu pracy w grupie kapitałowej. - Nieoficjalnie wiemy jednak, że decyzja już zapadła i pozostaje jedynie pytanie kiedy zostanie wprowadzona w życie - mówi Bogdan Żulewski.

W pikiecie udział wezmą także związkowcy z IKS Solino, gdzie od dwóch tygodni trwa protest głodowy o charakterze rotacyjnym, który prowadzi obecnie 6 pracowników. Powodem jego rozpoczęcia było wypowiedzenie przez PKN Orlen pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Dokument ten zawierał też m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej. Według związkowców IKS zapis ten nie został spełniony, w efekcie czego magazyny nie spełniają obecnie funkcji, do jakiej zostały utworzone. Ich protest dotyczy też uregulowania spraw pracowniczych w IKS, w tym układu zbiorowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP