Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kluczowa instalacja Lotosu ukończona

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
06-07-2009 12:23

W poniedziałek w gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończyła się budowa instalacji hydro-odsiarczania olejów napędowych (HDS). To pierwsza z czterech instalacji produkcyjnych budowanych w ramach programu 10+, który zgodnie z planem osiągnął pod koniec czerwca 82 proc.

Lotos dzięki m.in. HDS podniesie docelowo produkcję deficytowego na rynku europejskim oleju napędowego o 2,5 mln ton rocznie.
– Instalacja HDS, którą dziś przekazujemy do uruchomienia to dowód na to, że plany rozwojowe spółki oraz ciężka praca osób zaangażowanych w rozwój projektu i budowę instalacji przynoszą wymierne efekty. Już w tym roku spodziewać się można pierwszych efektów finansowych realizowanego właśnie programu 10+, a w dalszej perspektywie znacznego wzrostu wartości spółki – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

W 2002 r. wypracowano pierwszą koncepcję aktualnie realizowanego rozwoju gdańskiej rafinerii. Ewolucji ulegała również ocena rynku naftowego w Polsce. Na początku mijającego dziesięciolecia odnotowano wzrost prognoz zużycia oleju napędowego w Polsce i związane z tym rosnące uzależnienie rynku krajowego od importu paliw. Uwzględniając wynik analiz ekonomicznych, rozwój rynku oraz potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju podjęto decyzję o rozszerzeniu programu rozbudowy gdańskiej rafinerii o dodatkową instalację destylacji zwiększającą potencjał przerobu ropy do 10,5 mln t rocznie.

W styczniu 2007 roku zarząd Grupy Lotos podjął decyzję o finalnym zakresie realizowanej rozbudowy, uwzględniając również dołączenie do pakietu inwestycyjnego instalacji HDS o wielkości dostosowanej do wspomnianego przerobu ropy. Instalacja HDS o planowanej mocy przerobu 2,5 mln t diesla rocznie okazała się niezbędna do osiągnięcia pełnej puli oleju napędowego zgodnego z wymogami jakościowymi Unii Europejskiej, tj. zawartości siarki do 10 ppm i polepszenie własności niskotemperaturowych.

– Rozbudowa rafinerii w ramach Programu 10+ pozwoli m.in. na długookresową poprawę konkurencyjności rafinerii w Gdańsku, zapewni podstawy rozwoju firmy na najbliższe kilkanaście lat; przyczyni się do wzrostu udziałów w produkcji poszukiwanych na rynku wysokomarżowych paliw. Dzięki realizacji programu Grupa Lotos. ma szansę zyskać miano lidera w produkcji wysokiej jakości towarów ropopochodnych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Istotnym aspektem ekologicznym realizacji inwestycji będzie stworzenie najbardziej „zielonej” rafinerii w basenie Morza Bałtyckiego – powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP