Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejna inwestycja Orlenu w Kanadzie

Autor: wnp.pl
08-05-2014 09:33
Kolejna inwestycja Orlenu w Kanadzie
fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

TriOil Resources, spółka należąca do Grupy Orlen - zawarła umowę w celu przejęcia kanadyjskiej spółki Birchill. Realizacja transakcji umożliwi podwojenie łącznego potencjału wydobywczego polskiego koncernu w Kanadzie.

Obecne aktywa wydobywcze Grupy Orlen w Kanadzie skoncentrowane są na obszarach Pouce Coupe, Kaybob i Lochend w prowincji Alberta, a ich łączne zasoby wynoszą 22 mln boe. W I kwartale 2014 roku spółka TriOil uzyskała średnią produkcję na poziomie 3,7 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, z czego 60 proc. stanowiły węglowodory ciekłe.
Eksploatowane przez Birchill złoża ropy i gazu także znajdują się w prowincji Alberta w Kanadzie, na obszarach Ferrier/Strachan, w pobliżu złóż należących do TriOil. Zamknięcie transakcji uzależnione jest od kilku czynników m.in. od uzyskania zgody organu antymonopolowego, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kanadzie.

- Przejęcie spółki TriOil w ubiegłym roku otworzyło nam drogę do dalszego rozwoju działalności poszukiwawczej i wydobywczej Grupy Orlen w Ameryce Północnej. Podpisanie umowy, która rozpoczyna proces nabycia dodatkowych aktywów, wpisuje się w założenia strategii koncernu w segmencie wydobycia. Właśnie poprzez dywersyfikację i zwiększenie potencjału wydobywczego staramy się podnosić wartość naszej Grupy – powiedział Jacek Krawiec, prezes Orlenu. - Jednocześnie kontynuujemy prace poszukiwawcze gazu i ropy z łupków w Polsce. Wykonaliśmy już 10 odwiertów poszukiwawczych na naszych koncesjach łupkowych w tym 7 pionowych i 3 poziome oraz 2 pełne zabiegi szczelinowania. Planujemy także wykonanie czwartego już odcinka poziomego na koncesji Wierzbica oraz przeprowadzenie w sierpniu kolejnego szczelinowania hydraulicznego.– dodał Krawiec.

Planowana transakcja przejęcia Birchill jest spójna ze strategią PKN Orlen na lata 2013-2017 przewidującą rozwój segmentu upstream między innymi poprzez dywersyfikację portfela aktywów Grupy Kapitałowej na świecie. Na ten cel koncern zaalokował 2,7 mld zł.

Dokonywane przez Orlen akwizycje nie ograniczają środków przeznaczonych na działalność poszukiwawczo-wydobywczą w Polsce, w tym w zakresie złóż niekonwencjonalnych. Suma inwestycji w segment poszukiwań i wydobycia w ciągu nadchodzących lat, zgodnie z założeniami strategii, wynieść może do 5,1 mld zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP