Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny gang paliwowy rozbity

Autor: wnp.pl (PA)
11-02-2015 11:59
Kolejny gang paliwowy rozbity
fot. Fotolia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z policjantami KWP i KMP we Wrocławiu, przy współdziałaniu z Kontrolą Skarbową, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Służba Celnymi i Strażą Granicznej, rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym obrotem paliwami na ogromną na skalę - poinformowało CBŚ. Może chodzić nawet o 500 mln litrów paliwa o wartość 2 mld zł.

Przestępcy narazili Skarb Państwa na co najmniej 330 mln zł strat. W efekcie przeprowadzonych działań zatrzymano 13 osób ze ścisłego kierownictwa grupy przestępczej. Ponadto przeprowadzono czynności procesowe z udziałem kilkunastu innych osób. Ujawniono i zabezpieczono mienie podlegające zajęciu o łącznej wartości ok. 167 mln zł.
Prowadzona na szeroką skalę realizacja sprawy, którą przeprowadzało 500 funkcjonariuszy wszystkich służb, przebiegała na terenie 9 województw i objęła ponad 60 lokalizacji. Były to miejsca zamieszkania osób, biura ze zgromadzoną dokumentacją oraz 7 baz paliwowych.

Informację o rozbiciu grupy z zadowoleniem przyjęła branża paliwowa, w tym Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

W toku trwającego wiele miesięcy śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu funkcjonariusze CBŚP wspólnie z Kontrolą Skarbową ustalili, że grupa wykorzystując mechanizm tzw. „znikającego podatnika” sprowadza do Polski z innych krajów Unii Europejskiej paliwo, nie składając wymaganych przepisami prawa stosownych deklaracji, uchylając się tym samym od uiszczenia należnego podatku VAT.

Dostarczane do Polski paliwa wprowadzane było do obrotu przy wykorzystaniu fikcyjnych tzw. karuzelowych transakcji, wykonywanych w obrębie powiązanych ze sobą i współpracujących podmiotów. Dodatkowo w cały obrót zaangażowane były w charakterze „operatorów finansowych” podmioty w postaci różnego rodzaju stowarzyszeń, nie mogące prowadzić tego typu działalności. Utrudniano w ten sposób stwierdzenie przestępczego pochodzenia paliwa jak i uzyskanych z tego procederu środków finansowych. Zyski z nielegalnej działalności inwestowane były w różnego rodzaju legalne już przedsięwzięcia, jak budowa osiedli mieszkaniowych oraz biurowców.

Grupa przestępcza mogła sprowadzić do Polski blisko 500 mln litrów paliwa o wartości 2 mld zł. Szacunkowa wartość uszczupleń Skarbu Państwa wyniosła co najmniej 330 mln zł.

Osobom zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przy czym dwie z osób usłyszały zarzut kierowania tą grupą. Ponadto większość z nich zarzut ukrywania środków finansowych pochodzących z przestępstwa oraz uchylania się od obowiązków podatkowych, co jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8. Wobec 5 osób sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych poręczenia majątkowe w kwotach do 100 tys. zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP