Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Kolejny protest sprzedawców oleju opałowego

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
28-10-2014 10:13
Kolejny protest sprzedawców oleju opałowego

W ub. roku branża protestowa na ulicach Warszawy.

Kilkudziesięciu przedsiębiorców handlujących lekkim olejem opałowym (LOO) uczestniczyło w kolejnej pikiecie protestacyjnej przeciwko błędnemu ich zdaniem interpretowaniu przepisów przez służby skarbowe, tym razem przed siedzibą Ministerstwa Finansów.

Pikieta odbywa się pod hasłem "Dość represji podatkowych i naciągania prawa dla potrzeb budżetu".
Sprzedawcy oleju zrzeszeni w Komitecie Koordynacyjnym Dystrybutorów Lekkiego Oleju Opałowego działającym przy Polskiej Izbie Paliw Płynnych skierowali także list otwarty do ministra finansów, w którym protestują przeciwko działaniom resortu, który według nich w dążeniu do zwiększenia wpływów podatkowych odstępuje od utrwalonych zasad stosowania prawa i często zastępuje je uznaniowymi, działającymi wstecz wykładniami przepisów podatkowych.

"W ostatnich latach podmioty gospodarcze z wielu dziedzin gospodarki obciążane są wysokimi karami finansowymi na podstawie decyzji podległych Ministerstwu Finansów organów podatkowych stosujących wcześniej nie spotykane, represyjne interpretacje prawa. O zmianach interpretacji od wielu lat obowiązujących przepisów przedsiębiorcy nie byli w żaden sposób informowani. Mimo tego nakładane na podstawie tych interpretacji sankcyjne podatki naliczane są za 5 lat wstecz, wraz z karnymi odsetkami za ten okres" - czytamy w treści listu.

Branża LOO ocenia, że sprzedawcy oleju opałowego obciążani są sankcjami podatkowymi stanowiącymi niemal 30-krotność osiąganej marży handlowej, za najdrobniejsze wady dokumentacji sprzedaży oleju lub za jakiekolwiek, nawet niezawinione, opóźnienie przesłania do urzędu podatkowego nieistotnego dokumentu.

Protestujący zwracają też uwagę, że najczęściej karani są nie za swoje zaniedbania, ale za błędy nabywców w oświadczeniach składanych przez nich przy zakupie oleju.

Według danych Ministerstwa Finansów ponad 70 proc. kontrolowanych sprzedawców oleju opałowego zostało ukaranych, a ponad 80 proc. tych kar związane było właśnie z wadliwością oświadczeń nabywców lub ich zestawień.

Sprzedawcy oleju opałowego podkreślają, że obecny system kontroli obrotu olejem zapewnia bezkarność użytkownikom oleju celowo przekazującym sprzedawcom wadliwe oświadczenia przy dokonywaniu zakupów oleju opałowego do celów niezgodnych z przeznaczeniem. - Tak działający obecny system podatkowy to oczywista patologia - przekonują.

- Walczymy o dotarcie do świadomości ustawodawcy, urzędników, a także opinii publicznej - przekonuje Sławomir Szymankiewicz z KKDLOO. Jego zdaniem problemem dla branży są błędne interpretacje przepisów, ale również same przepisy. - Skoro takie interpretacje mają miejsce i są nawet potwierdzane wyrokami sądów, to musimy zabiegać o taką nowelizację przepisów, która tego typu interpretacje uniemożliwi - wyjaśnia.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP