Kolejny tydzień z wyższymi cenami paliw

Kolejny tydzień z wyższymi cenami paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ceny paliw na stacjach rosną nieprzerwanie od 8 tygodni i w tym czasie koszty tankowania zwiększyły się już o ponad 10 proc. Najbliższe dni nie przyniosą zmiany tej niekorzystnej tendencji i przy dystrybutorach znowu zapłacimy więcej.

  • Kierowcy cały czas odczuwają skutki drogiej ropy i słabszej złotówki.
  • Sytuacja na światowych giełdach naftowych i walutowych powoduje, że tankowanie jest wyraźnie droższe niż przed rokiem, kiedy za litr 95-oktanowej benzyny płaciliśmy 4,47 PLN, a olej napędowy kosztował zaledwie 4,27 PLN/l.
  • Pomimo systematycznego wzrostu cen marże operatorów rynku detalicznego cały czas są bardzo niskie, dlatego w nadchodzącym tygodniu analitycy spodziewają się dalszych podwyżek na stacjach.

W rafineriach w końcu taniej

Ceny paliw w hurcie przestały rosnąć .Jeśli porównamy je z poziomami z poprzedniego piątku, to widać nawet nieznaczne obniżki. Średnio metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 kosztuje dzisiaj w rafineriach 4119,40 PLN i jest o 24,60 PLN tańszy niż tydzień temu. Olej napędowy w ofercie krajowych producentów średnio kosztuje aktualnie 4119,80 PLN/metr sześcienny. To 10,20 PLN poniżej poziomu z ostatniego piątku.

Pięć złotych na stacjach zadomowiło się na dobre

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw obserwowaliśmy kontynuację zwyżkowej tendencji i średnia ogólnopolska cena benzyny i diesla wzrosła o 5 groszy. Popularna „95-tka” kosztuje 5,14 PLN/l, a olej napędowy 5,09 PLN/l. Z jednogroszowej obniżki mogli cieszyć się kierowcy tankujący autogaz, który kosztuje aktualnie 2,16 PLN/l.

Pomimo systematycznego wzrostu cen marże operatorów rynku detalicznego cały czas są bardzo niskie, dlatego w nadchodzącym tygodniu spodziewamy się dalszych podwyżek na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 5,12-5,23 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 5,08-5,19 PLN/l i 2,14-2,21 PLN/l dla autogazu.

Rynek nie boi się podażowej luki

Mijający tydzień upływał pod znakiem wolnych od pracy dni w Polsce i na rynkach zagranicznych. Tym samym publikacje makroekonomiczne były nieco przesunięte – choć ich wydźwięk dla rynku nie był przez to słabszy. Wczoraj poznaliśmy informację o zapasach w USA – Energy Information Administration podała, że rezerwy ropy spadły o 3,6 mln baryłek. Przewidywano tutaj zmianę spadkową na poziomie 1,2 mln baryłek. Większą niespodziankę sprawiły informacje o rezerwach benzyn i średnich destylatów – wynik był minimalnie wyższy niż przed tygodniem, chociaż oczekiwano zauważalnych spadków.

Cały czas tematem budzącym najwięcej emocji jest kwestia decyzji OPEC odnośnie liberalniejszej polityki produkcyjnej. Chodzi tutaj u uzupełnienie braków podażowych związanych z upadkiem rynkowego znaczenia Wenezueli, problemami produkcyjnymi Libii czy implementacją amerykańskich sankcji wobec władz Iranu. Na razie pojawia się nieoficjalna zapowiedź, że Arabia Saudyjska i Rosja mają powiększyć swoje działania produkcyjne o około 1 milion baryłek dziennie. Ostatecznie jednak OPEC podejmie decyzję dopiero 22 czerwca na spotkaniu organizacji w Wiedniu.

Analitycy wciąż przypominają także, że globalne niedobory podażowe będzie w stanie uzupełniać przynajmniej częściowo produkcja ze Stanów Zjednoczonych, która dziennie osiąga już poziom 10,7 mln baryłek. Wydaje się więc, że ewentualne uzupełnienie braków nie jest problemem - otwarte jest jedyne pytanie, kto się podejmie tego działania i jak szybko. To bowiem może rzutować na dynamikę cen na światowych giełdach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny tydzień z wyższymi cenami paliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!