XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Komisja skarbu za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy ws. Lotosu

Komisja skarbu za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy ws. Lotosu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Komisja skarbu zarekomendowała w środę Sejmowi odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez skarb państwa większościowego pakietu akcji w Grupie Lotos. Głosowanie ws. dalszych losów projektu w piątek.

Zgodnie z projektem państwo byłoby zobowiązane do zachowania większościowego pakietu akcji Lotosu, a nadzór nad tym pakietem sprawowałaby Rada Ministrów. W marcu 2012 r. Sejm przyjął projekt pod obrady i skierował do rozpatrzenia w komisji skarbu.

Jak mówił w środę w Sejmie sprawozdawca komisji skarbu Tadeusz Aziewicz z PO, istota projektu sprowadza się do ustawowego nakazu zachowania przez państwo większościowego pakietu akcji w grupie Lotos.

Przypomniał, że projekt powstał w 2011 r., w czasie gdy ówczesny minister skarbu szukał dla Lotosu inwestora, który posiadając dostęp do złóż ropy "spowodowałby potężne wzmocnienie pomorskiego koncernu i skokowy wzrost jego wartości". - W kampanii zbierania podpisów mocno były eksponowane rzekome zagrożenia, wynikające z ewentualnej sprzedaży Lotosu inwestorom rosyjskim, chociaż nie są znane fakty potwierdzające, że rząd miał takie zamiary - stwierdził Aziewicz.

Podkreślał też, że obecny minister skarbu Mikołaj Budzanowski opowiada się za pozostawieniem większości akcji w rękach Skarbu Państwa.

- Nie wiemy, co zdarzy się w przyszłości, mogą pojawić się możliwości korzystnych dla spółki aliansów czy zagrożenia, wymagające szybkiej reakcji. Wypowiedzi ministra skarbu dowodzą, że rząd jest roztropnym właścicielem, myśli o Lotosie perspektywicznie i planuje rozwój grupy - argumentował sprawozdawca.

- Projekt zatem to zamiar odebrania rządowi kompetencji, jeśli chodzi o prywatyzację Lotosu i przekazania ich Sejmowi. Większość komisji uznała, że decyzje właścicielskie powinna podejmować władza wykonawcza a nie ustawodawcza, rząd a nie Sejm - stwierdził Aziewicz, rekomendując w imieniu komisji odrzucenie projektu.

Grupa Lotos to druga co do wielkości firma petrochemiczna w Polsce. W tej giełdowej spółce głównym udziałowcem jest Skarb Państwa, który ma ponad 53 proc. akcji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja skarbu za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy ws. Lotosu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!