Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koncepcja konsolidacji rynku naftowego w kilka miesięcy?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
19-11-2008 13:04
Koncepcja konsolidacji rynku naftowego w kilka miesięcy?

Jeżeli polskie firmy mają zaistnieć na europejskim rynku naftowym, w ciągu najdalej kilku miesięcy powinny zostać zainicjowane procesy analiz i tworzenia koncepcji konsolidacji krajowego rynku paliwowego - uważa Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

W efekcie kryzysu finansowego na rynku podnoszą się głosy, że być może rozwiązaniem części problemów krajowych firm naftowych mogłaby być ich konsolidacja. Temat połączenia Orlenu i Lotosu wraca z zaskakującą regularnością od wielu lat, czy tym razem mógłby przemówić do skarbu państwa?
- Stanowisko Orlenu jest w tej kwestii jasne praktycznie od chwili jego powstania, uważamy, że konsolidacja sektora naftowego byłaby korzystna dla skarbu państwa, ale nie Orlen jest tutaj decydentem, tylko główny akcjonariusz w podmiotach z branży naftowej i z tego co wiem, taki proces w tej chwili nie jest rozpatrywany - powiedział nam Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen.

Własne pomysły na konsolidację sektora ma natomiast Paweł Olechnowicz, szef Grupy Lotos. - Na przykład w Portugalii istnieje model połączenia aktywów gazowych i rafineryjnych w strukturę holdingową, w której państwo kontroluje poniżej 10 proc. udziałów, ale jednocześnie podpisało długoterminowe porozumienie z najważniejszymi inwestorami, w tym włoskim Eni, gwarantujące pewne pryncypia, zgodne z polityką rządu - wyjaśnia prezes Olechnowicz.

- Gdyby coś takiego dało się zrobić na polskim rynku, to taka konsolidacja byłaby ze wszech miar korzystna. Tylko trzeba mieć z kim zawrzeć takie porozumienie, to nie może być akcjonariat rozproszony. To muszą być akcje w ręku konkretnych podmiotów, odpowiedzialnych za realizację takiego porozumienia - przekonuje.

Według niego rozsądnym wyjściem byłoby stworzenie właśnie struktury holdingowej, która z krajowych aktywów stworzyłaby większy kompleks, przekraczający wartością kapitalizację Orlenu, Lotosu i PGNiG, a także dawała możliwość doproszenia do tej struktury, w układzie partnerskim, strategicznego inwestora branżowego i ewentualnie międzynarodowego inwestora finansowego.

- Z nimi można by zawrzeć odpowiedni sojusz, co do długoterminowej ochrony interesów państwa. Cały proces jest możliwy do zainicjowania bardzo szybko, natomiast do wdrożenia w ciągu kilku lat. Istnieje taka możliwość, a wręcz potrzeba, bo jeśli tego nie zaczniemy robić, szybko zostaniemy w tyle - uważa szef Lotosu.

Paweł Olechnowicz jest zdania, że istnieje szansa na zrozumienie dla takiej koncepcji ze strony skarbu państwa.

Część ekspertów, wypowiadając się anonimowo, nie wyklucza, że jednym z celów wizyt na Bliskim Wschodzie, najpierw ministra skarbu Aleksandra Grada, a obecnie premiera Donalda Tuska, może być właśnie próba znalezienia partnera dla takiego porozumienia.

Ich zdaniem pasywny inwestor w spółkach naftowych, respektujący politykę skarbu państwa, tak jak to ma miejsce w przypadku austriackiego OMV, byłby dla Ministerstwa Skarbu Państwa idealnym rozwiązaniem.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP