Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koncesje importowe na razie dla 46 podmiotów

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
10-02-2015 15:28
Koncesje importowe na razie dla 46 podmiotów

URE przyznaje, że na chwilę obecną trudno powiedzieć jak długo potrwa rozpatrywanie pozostałych 91 wniosków o koncesję OPZ, bo wiele zależy od tego, jak szybko przedsiębiorcy uzupełniają wnioski w odpowiedzi na wezwania ze strony urzędu.

fot. Fotolia

Urząd Regulacji Energetyki do tej pory udzielił 46 koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą (OPZ), w około 50 przypadkach wnioski z przyczyn formalnych pozostały bez rozpatrzenia i rozpoznania, natomiast w 91 przypadkach postępowanie nadal trwa - dowiedzieliśmy się.

Z naszych informacji wynika, że jak dotąd 12 firm paliwowych złożyło wymagane zabezpieczenie majątkowe w wysokości 10 mln zł i otrzymało koncesję OPZ. Pozostałe 34 podmioty, które otrzymały koncesję OPZ, nie musiały składać kaucji, bo działają w branży gazu płynnego LPG, która została wyłączona z tego obowiązku.
Pozostawienie sprawy bez rozpatrzenia i rozpoznania było natomiast efektem braku uzupełnienia wniosków, m.in. właśnie o wymagane zabezpieczenie majątkowe, pomimo dwukrotnego wezwania w tej sprawie ze strony URE.

Teoretycznie pod koniec stycznia br. upłynął termin, w którym URE powinien rozpatrzyć złożone w terminie wnioski o udzielenie koncesji OPZ, bo wnioski należało składać najpóźniej do 22 września 2014 roku, a ustawa w przepisach przejściowych wskazuje, że powinny one zostać rozpatrzone w terminie czterech miesięcy od dnia złożenia. Jak powiedziano nam jednak w URE, jest to termin o charakterze instrukcyjnym dla prezesa Urzędu. Nie pociąga natomiast żadnych konsekwencji dla koncesjonariuszy. Tym samym do czasu ostatecznego rozpatrzenia wniosków przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski w terminie, mogą handlować paliwami z zagranicą na podstawie dotychczas posiadanej koncesji na obrót paliwami ciekłymi (OPC).

URE przyznaje, że na chwilę obecną trudno powiedzieć jak długo potrwa rozpatrywanie pozostałych 91 wniosków o koncesję OPZ, bo wiele zależy od tego, jak szybko przedsiębiorcy uzupełniają wnioski w odpowiedzi na wezwania ze strony urzędu. Już kilka miesięcy temu prezes URE Maciej Bando zwracał również uwagę w rozmowie z wnp.pl., że to także pytanie o możliwości kadrowe urzędu. - Nie jest tajemnicą, że w przypadku URE możliwości te są na wyczerpaniu. Kolejne przepisy, kolejne zmiany dokładają nam obowiązków, za którymi nie idzie adekwatne wsparcie - przekonywał.

Wśród 12 przedsiębiorstw paliwowych, które złożyły zabezpieczenia majątkowe, znalazła się większość dużych dystrybutorów paliw, w tym PKN Orlen, Grupa Lotos, BP, Shell, Statoil i Slovnaft. Natomiast w grupie koncesjonariuszy z sektora LPG również są najwięksi importerzy tego paliwa, jak AmeriGas Polska, Bałtyk Gaz, Polski Gaz czy Novatek Polska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP