Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koncesje na ropę i gaz tylko na przetargach

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
04-01-2012 13:17
Koncesje na ropę i gaz tylko na przetargach

Wiesław Prugar.

Fot. PTWP

Od Nowego Roku operatorzy koncesji na poszukiwania i wydobycie węglowodorów będą wyłaniani w procedurze przetargowej. - To dobry krok – komentuje Wiesław Prugar, prezes spółki Orlen Upstream.

Do tej pory przyznawanie koncesji poszukiwawczych na ropę i gaz w większości przypadków nie podlegało procedurze przetargowej. Ministerstwo Środowiska rozpatrywało wnioski koncesyjne składane przez zainteresowane spółki. Teraz przestanie obowiązywać zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. - Taka procedura dotyczyła praktycznie całego pasa, na którym zlokalizowane są potencjalne złoża gazu łupkowego - przyznaje w rozmowie z portalem wnp.pl prezes Orlen Upstream.
Zaletą procedury przetargowej jest to, że koncesje trafiać będą w ręce spółek najlepiej przygotowanych do prowadzenia prac poszukiwawczych. „Warunki przetargu powinny mieć charakter niedyskryminujący i dawać pierwszeństwo najlepszym systemom poszukiwania lub rozpoznawania złóż węglowodorów albo wydobywania węglowodorów” – czytamy w art. 44 nowego Prawa geologicznego i górniczego.

Wśród kryteriów, które decydować będą o wyłonieniu operatora koncesji na pierwszy miejscu wymieniono techniczne i finansowe możliwości oferenta, na drugim miejscu wskazano proponowaną technologię prowadzenia prac. Dopiero za nimi znalazła się proponowana wysokość wynagrodzenia z tytułu ustanowienia użytkowania górniczego.

Dla spółek taka sytuacja jest lepsza także z jeszcze jednego powodu. W przypadku przetargu to organ koncesyjny jest zobowiązany do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz innych niezbędnych uzgodnień i opinii. Do tej pory spoczywało to na barkach wnioskodawcy.

W nowej ustawie pozostawiono jednak furtkę. Art. 47 zezwala bowiem na pominięcie procedury przetargowej jeżeli obszar, którego będzie dotyczy koncesja, jest stale dostępny i znajduje się w wykazie obszarów, na których udzielenie koncesji nie wymaga poprzedzenia przetargiem. Wykaz tych obszarów ma zostać wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów. Póki co takiego wykazu jednak nie ma. – W projekcie rozporządzenia, które otrzymaliśmy do konsultacji nie wspomniano o takich obszarach, co może sugerować, że cały obszar kraju podlegał będzie procedurom przetargowym - mówi Wiesław Prugar.

Z punktu widzenia poszukiwań gazu łupkowego zmiana ta nie będzie miała jednak dużego znaczenia - zdecydowana większość obszaru potencjalnego występowania gazu łupkowego została już bowiem rozdzielona między spółki. Przepisy te znajdą jednak zastosowanie również w przypadku koncesji wydobywczych, o które za kilka lat starać będą się spółki szukające obecnie gazu łupkowego.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP