Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Koncesje utrudnią handel gazem LPG

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
19-05-2014 09:35
Koncesje utrudnią handel gazem LPG
Fot. PTWP

Polska Izba Gazu Płynnego zaapelowała do Senatu RP o zmiany projektu nowelizacji ustawy o zapasach ropy naftowej, która w kształcie przyjętym przez Sejm może oznaczać zahamowanie rozwoju branży LPG w Polsce oraz podwyżkę cen autogazu.

PIGP przekonuje, że nowe przepisy wprowadzające dodatkowe koncesje na obrót LPG z zagranicą są antyrynkowe i sprzeczne z dotychczasową deregulacyjną polityką rządu.
Izba podkreśla, że podmioty z branży LPG mają już koncesje na obrót paliwami ciekłymi i zostały zweryfikowane przez Urząd Regulacji Energetyki co do swojej rzetelności, poziomu infrastruktury i sytuacji finansowej. - Proponowane zmiany mają służyć ograniczeniu szarej strefy, lecz w przypadku obrotu gazem płynnym szara strefa w ogóle nie występuje, co przyznaje nawet Ministerstwo Gospodarki. Tak więc koncesjonowanie obrotu LPG z zagranicą niczemu nie służy, będzie jedynie utrudniać reeksport LPG - wyjaśnia Paweł Bielski, wiceprezes rady PIGP.

Przedstawiciele branży gazu płynnego po raz kolejny podnoszą również swoje argumenty przeciwko zwiększaniu zapasów obowiązkowych LPG. Ich zdaniem przyjęty w projekcie poziom opłat zapasowych (maksymalnie 60 zł/t w wypadku ekwiwalentu ropy i 160 zł/t w wypadku przechowywania LPG) jest trzykrotnie wyższy od obecnych stawek rynkowych. Oznacza to dla branży LPG konieczność wydatkowania ok. 200 mln zł rocznie i w konsekwencji podwyżkę cen gazu płynnego, która dotknie 2,7 mln kierowców i ponad 5 mln gospodarstw domowych, ale również fermy drobiu czy suszarnie zbóż.

PIGP zwraca uwagę, że obecnie magazynowanie jednej tony przez 30 dni (usługa biletowa, świadczona przez OLPP, Lotos, PKN i kilka mniejszych firm) kosztuje 25-28 zł/t. Zatem magazynowanie przez kolejnych 60 dni, za które przedsiębiorcy będą płacić Agencji Rezerw Materiałowych, nie powinno przekraczać dwukrotności tej kwoty, czyli ok. 60 zł/t, podczas gdy projekt przewiduje kwotę 160 zł/t.

Z tych powodów Polska Izba Gazu Płynnego zaapelowała do Senatu o wyłączenie z projektu ustawy obowiązku posiadania przez przedsiębiorców z branży LPG koncesji na obrót z zagranicą, pozostawienie wysokości zapasów dla branży LPG na obecnym poziomie, tj. 30 dni i wyłączenie z projektu ustawy przepisów podwyższających tę ilość do 90 dni.

Alternatywnie (w przypadku nieuwzględnienia przez Senat drugiego postulatu) branża postuluje urealnienie maksymalnej stawki opłaty zapasowej wnoszonej przez przedsiębiorców z projektowanych 160 zł/t do rzeczywistej wysokości 60 zł/t.

- LPG jest paliwem alternatywnym, niskoemisyjnym i ekologicznym. Prawie nigdzie w Europie nie gromadzi się zapasów LPG z powodu wysokich kosztów magazynowania w wysokociśnieniowych zbiornikach. Nie ma też problemu z „zakręceniem kurka” - dostawcy są z wielu krajów, a Polska dysponuje rozwiniętą infrastrukturą, w tym trzema terminalami morskimi. Większe zapasy LPG nie wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, bo nie ma zagrożenia odcięcia dostaw - argumentuje PIGP. - Koncesje z kolei w branży LPG nie są do niczego potrzebne, tak jak na rynkach regulowanych. W przypadku LPG mamy wolny rynek, który został sprywatyzowany 20 lat temu i w związku z tym koncesjonowanie obrotu gazu płynnego niczemu nie służy.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP