Konsultacje w sprawie produkcji biopaliw

Konsultacje w sprawie produkcji biopaliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szczególny nadzór podatkowy i ilościowe ograniczenia produkcji to największe przeszkody we wdrażaniu masowej produkcji biopaliw w województwie podlaskim - uważają uczestnicy spotkania konsultacyjnego w Białymstoku.

Spotkanie w piątek zorganizował wicewojewoda podlaski, Wojciech Dzierzgowski. Swoje stanowisko w sprawie biopaliw prezentowali: Kazimierz Żmuda, zastępca dyrektora departamentu rynków rolnych w Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, Izby Celnej, podlascy rolnicy oraz zaproszeni goście z Niemiec.

Zdaniem Dzierzgowskiego, głównym ograniczeniem produkcji biopaliw w Polsce jest konieczność założenia składu podatkowego oraz szczególny nadzór podatkowy, według którego rozpoczynanie oraz kończenie cyklu produkcji powinno nadzorować dwóch celników. Mają oni przede wszystkim sprawdzać, czy rolnik nie przekracza normy produkcji - 100 litrów na hektar użytków rolnych.

Dzierzgowski zaznaczył, że w przypadku małych instalacji, które wytwarzają kilkaset litrów biopaliwa dziennie lub miesięcznie, jest to "kłopotliwe" i dla służb celnych, i dla rolników. Podkreślił, że sposobem na rozwiązanie problemu nie jest zrezygnowanie z doraźnych czy okresowych kontroli celników, ale uproszczenie procedur i okazanie w ten sposób "większego zaufania" rolnikom.

Zakaz wykorzystywania biopaliw do celów innych niż paliwo do ciągników rolniczych - to kolejny problem wymagający rozwiązania.

Prof. Lutz Ribbe z Fundacji Euronatur mówił, że w Niemczech sektor produkcji biopaliw jest bardzo dobrze rozwinięty. Są one produkowane zarówno na potrzeby własne rolników, jak i na sprzedaż. Używane są też do ogrzewania budynków. Jego zdaniem, w Polsce sprawdziłyby się szczególnie: zdecentralizowana produkcja biopaliw oparta o proste technologie i urządzenia, które wspierałyby rozwój regionalny.

Dzierzgowski i Ribbe podkreślili, że zarówno w Niemczech, jak i w Polsce odnośnie produkcji biopaliw na sprzedaż istnieje "lobby dużych koncernów paliwowych", które utrudnia wprowadzanie przychylnego rolnikom prawa w tym zakresie.

Produkcja biopaliw to jedna z możliwości obniżenia kosztów produkcji w gospodarstwie i lepszego wykorzystania jego areału - podkreślił Dzierzgowski. To także nowe miejsca pracy, przy założeniu, że biopaliwa będzie można produkować na sprzedaż.

Obecnie w Agencji Rynku Rolnego zarejestrowane są tylko trzy podmioty produkujące biopaliwa na użytek własny, w tym żaden z województwa podlaskiego.

Biopaliwa objęte są podatkiem akcyzowym: 20 gr. od litra. Jak zapowiedział podczas spotkania Żmuda, najpóźniej do końca czerwca tego roku podatek ten ma zostać obniżony do "symbolicznego grosza" od litra.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konsultacje w sprawie produkcji biopaliw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!